Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Dotek cizího míče

A A A

Zdravím a přeju krásné léto.
O víkendu dávali v televizi seniorskou soutěž, tam se stalo, že na tříparu skončily nejen dva míče po odpalech z týčka cca 10 cm od vlajky, ale také velmi blízko sebe. Tak se chci zeptat, jak by se postupovalo, kdyby po odpalu druhého míčku došlo k jejich dotyku a jeden z nich, případně oba, by skončily v jamce?
Má alespoň jeden z nich "nárok" na hole in one?
Děkuji předem.
Honza

Odpověď na dotazDobrý den Honzo!

Krásná situace, které se týkají dvě Pravidla: 18-5, Míč v klidu se pohne jiným míčem v pohybu (to platí pro ten první, který tam už ležel) a 19-5, Míč v pohybu vychýlen nebo zastaven jiným míčem (platí pro míč, který přiletěl jako druhý).
Ano, pokud by oba míčky skončily v jamce, pak by ten, který přiletěl jako druhý byl započítán jako Hole-in-one! Ten první by se v souladu s Pravidlem 18-5 vracel na původní místo.

Díky za dotaz Honzo a hezkou hru i Vám, s omluvou za pozdní zodpovězení dotazu.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019