obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Bílý kolík - vnitřní aut - nepohyblivá závada

A A A

Dobrý den,
vzhledem k Vaší odpovědi na vnitřní out na 12. jamce na Slapech při hraní 14. jamky pro které out neplatí, mám dotaz k Vaší odpovědi.
Říkal jste, že nejlepší je prohlásit takovéto kolíky za nepohyblivé závady pro jamku 14 v místních pravidlech. Nicméně takovýto kolík je z definice závada pohyblivá a podle pravidel nemohu místní pravidla rušit pravidla golfu, což se v tomto případě jasně děje. Nebo tomu tak není?
A druhý dotaz s tím související. Pokud pohnu outovým kolíkem jako pohyblivou závadou právě v tomto případě jamky 14 a nevrátím ho na původní místo a mohl by kvůli tomu být zrušen turnaj. Není to stejné jako když si vyndám kolík označující vodní překážku, který je podle pravidel závadou a pokud ho pak nevrátím na původní místo, tak by také mohl být kvůli tomu turnaj zrušen - jelikož stejně jako v případě s pohnutým outovým kolíkem nemají všichni stejné podmínky během turnajového kola?

Předem děkuji za odpověď.
Tomáš

Odpověď na dotazDobrý den Tomáši.

ad 1) Není... V takových chvílích se hodí opět připomenout, že základním stavebním kamenem celé pyramidy Pravidel golfu jsou - sám se na ní odvoláváte - Definice! A v nich najdeme i Definici Závady a k ní "přilepenou" Poznámku: Soutěžní výbor může vydat Místní pravidlo, ve kterém prohlásí určitou pohyblivou závadu za nepohyblivou. Takže se to jasně neděje...
ad 2) Není... Na případ s autovým kolíkem existuje jednak Rozhodnutí 33-2a/19 a jednak i z pouhého obecného přístupu k dané situaci je vidět rozdíl. Co tím myslím. Když mi Pepa zahraje odněkud druhou ránu zatímco Franta se ze stejného místa vrátí 250 metrů zpátky na třetí určitě musíme mluvit o nekonzistentním řešení a tím pádem jsme v situaci, kdy Pepa s Frantou nehrají stejné hřiště. To může vzniknout při vyndaném a nevráceném autovém kolíku rychle, ani nevíte jak rychle... A v takovém případě zmiňované Rozhodnutí má pro takovou situaci jediné správné řešení které je strašákem všech Soutěžních výborů - zrušit celé kolo... Rozhodně bych neviděl podobně nebo stejně situaci s nevráceným kolíkem na vodní překážce. Už proto, že i po jeho odstranění stále existuje definice vodní překážky a to s pomocí její přírodní hranice. Totéž se - obráceně - nedá aplikovat na hranici autu...

Snad jsem to vysvětlil dostatečně Tomáši. Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018