Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Půda v opravě

A A A

Dobrý den,
rád bych věděl jak jsou posuzovány hranice půdy v opravě. Zda striktně přímá spojnice mezi vyznačujícími kolíky, anebo linie nestříhaného roughu, která není vždy totožná se spojnicí, ale kopíruje vyznačenou půdu v opravě.

Děkuji za odpověď.
Vladimír Linek

Odpověď na dotazDobrý den Vladimíre.

Vždy jde o spojnici kolíků, kolíky jsou uvnitř Půdy v opravě a hranicí je spojnice vnějších bodů kolíků v úrovni země.
Do půdy v opravě patří vše, co v ní roste. Pokud tedy z označené půdy v opravě vyčnívá větev stromu, který roste v půdě v opravě, pak má hráč nárok na úlevu i v případě, kdy jeho míč v půdě v opravě neleží ale zmíněná větev mu překáží v nápřahu nebo švihu nebo při zaujímání postoje.
Pokud je půda v opravě označena barvou (modré nebo bílé čáry), pak hranici definují tyto čáry a kolíky jsou pouze informační. Čára sama je pak součástí půdy v opravě. Takové značení naleznete určitě na všech profesionálních tůrách, špičkových amatérských turnajích ale i v běžném provozu na hřišti, kdy greenkeeper použije třeba modrou barvu k označení půdy v opravě.

Díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019