Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nepohyblivá závada ve směru hry?

A A A

Dobrý den,
měl bych dotaz k nepohyblivé závadě. Na US-open finálové kolo, 10. jamka Dustin Jonson vzal úlevu od nepohyblivé závady. Nepohyblivou závadou byla věž pro televizní kameru, vzdálená mnoho desítek metrů. Byla ve směru na green. Tím se hráč vydropoval z hustého rafu(roughu?:-) na fairway, dost daleko od místa, kde míč původně ležel. Podle pravidla 24-2 překážení ve směru hry není samo o sobě překážením...
Nejde mi o posouzení a rozhodnutí o tomto konkrétním případu. Jde o vysvětlení pravidla a postupu řešení.

Hezký den a děkuju za poradnu!
Jaromír Jindra

Odpověď na dotazDobrý den Jaromíre.

Shodou okolností jsem odpovídal na přesně identický dotaz před chvilkou. Ale rozhodně nemám problém zopakovat totéž ještě jednou.
Jedná se totiž o specifickou úlevu od Dočasně nepohyblivé závady. Mezi tyto závady patří všechno, co bylo na hřišti postaveno jen pro daný turnaj. Patří sem tribuny, televizní věže, leaderboardy, různé antény ale i dočasné toalety. Pro zjednodušení si my, rozhodčí, říkáme, že jde o beztrestný drop "more than one, less than two", tedy česky "do vzdálenosti více než jedné hole ale méně než dvou holí".

Všechno je perfektně vidět na tomhle instruktážním videu:
T.I.O.

Relativně složitý postup si na túře každý rok opakujeme, protože se při něm dá udělat rychle chyba. Snad jen v krátkosti - musí být splněny tři základní podmínky:
1) Hráč musí mít možnost zahrát ránu (když bude mít míč nehratelný uprostřed křoví, pak se freedropu nedožije)
2) Dočasně nepohyblivá závada musí být mezi jeho míčem a jamkou
3) Dočasně nepohyblivá závada musí zároveň překážet ve směru hry

Díky za dotaz Jindro! Hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019