Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Dropovani nespravneho(?) mice - POZOR! UPRAVENO RESENI!

A A A

Michaeli, dobry den.

Pri turnaji na rany se mi stalo toto:
mic se mi zakutalel do vodni prekazky, vylovil jsem ho a zaroven jsem vylovil i micek jineho stastlivce, ktery to tam napalil uz nekdy drive.Drzim oba micky v ruce a standardni drop.Povedlo se mi dropnout ne svuj ,i kdyz jsem s nim mel v umyslu pokracovat, v ruce se mi nejak prehodily.Koukam - na zemi lezi mic, se kterym jsem tedy opravdu hrat nechtel.Aniz jsem si to uvedomil automaticky jsem ho zvedl,a dropnul ten svuj a s nim pokracoval ve hre. Pak jsem mi doslo, ze se stalo neco, co se normalne nestava, nicmene jsem si to vysvetlil a ospravedlnil dle 15-2 resp.20-6. Po hre jsem se sel zeptat rozhodciho pro turnaj, ale ten asi delal kurz v Rusku, nerekl k tomu nic, resp.ze nevi a ze se na to jukne. Ale nejuknul,nechtel nic resit, tak jsem podepsal kartu a ziji dal s 15-2 a 20-6.

Je to spravne?
Diky , Honza

Odpověď na dotazDobrý den Honzo.

Když už píšete o rozhodčím, tak doufám, že to nebyl některý z těch, které jsem certifikoval já proboha... :)))

Jinak jste všechno vyřešil absolutně perfektně. Pravidlo 20-6 je tady přesně proto, aby hráč před zahráním rány (to je totiž nejdůležitější prvek celé hry zvané golf!!!) byl v situaci odpovídající Pravidlům. Proto - podle zmíněného Pravidla - smí před odehráním beztrestně napravit;
- spuštění míče na nesprávném místě,
- spuštění míče nesprávným způsobem nebo
- spuštění nesprávně nahrazeného míče.

UPRAVENO!!! Po upozornění Michalem musím dodat zcela odlišný závěr, než byl ten původní. Protože Pravidlo 26 umožňuje kdykoliv beztrestně nahradit původní míč jiným, byl dropnutý "nesprávný" míč ve hře... To znamená, že jste zvednul bezdůvodně míč ve hře. Pak jste jej - v domnění, že jde o nesprávný míč, nesprávně nahradil svým původním, ten jste sice dropnul korektně ale odehrál jej, když jste měl hrát ten první dropnutý, byť nebyl váš. Takže jste ve finále zahrál z nesprávného místa. Finální řešení je tedy 1 trestná za vodu (tu jste si určitě započítal) a 2 trestné za hru z nesprávného místa... Díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019