Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míče - dvojčata

A A A

Dobrý den,
potřebuji poradit se situací, která se mi vyvedla tento měsíc na zahraničním výletě. Zahrál jsem míč do kopru a provižn prakticky okopíroval stejnou dráhu. Po krátkém hledání jsem našel a identifikoval oba míče (byly opatřeny shodným českým logem firmy mého kamaráda, takže nemohlo dojít k záměně). Bohužel se ukázalo, že jsem vytáhl z kapsy bagu nejenom míč se stejným logem, ale i stejné číslo. To že šlo v obou (i všech ostatních případech) o Provéčka ani nebudu dodávat.

Kdyby se tohle stalo při turnaji, jaký je správný postup? Tady jsme si řekli, že jsou oba v roughu, tak jsem prostě zahrál ten co byl asi o pět metrů dál od jamky.

Díky za odpověď i za poradnu!
Standa

Odpověď na dotazDobrý den Stando

Na Váš přípádek si vezmeme zase jednou k ruce Rozhodnutí a nalistujeme si stranu 435. Na ní popisuje postup Rozhodnutí 27/11, situace 4:
Pokud hráč není schopen svůj původní míč rolišit od provizorního, protože jsou oba naprosto identické, a oba míče leží v roughu (což je také důležité) přibližně ve stejné pozici (myšleno z hlediska hratelnosti), pak může jeden z nich hráč zvolit jako provizorní a druhý strčit do kapsy, jinými slovy jeden míč "ztratí", připíše si trestnou a bude hrát čtvrtou ránu.

Tak Stando, příště si radši vyndejte z krabičky na hotelu svoje míče a udělejte si na ně takové značky, abyste je byl schopen rozezenat. A hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019