Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

úleva od nepohyblivé překážky (mostek)

A A A

Dobrý den p. Jon,

Moc děkuji za vaší poradnu, jsem jejím pravidelným čtenářem a je jen škoda, že tuto poradnu nečte více golfistů. Bohužel jsou mezi námi golfisté, kteří by Vaší poradnu měli mít jako povinnou četbu, hlavně co se etiky týče..:-))

Teď k mému dotazu:
Ypsilonka první 3par, jamka č.4 zahrál jsem ránu z tee vedle mostku přes potok. Balonek byl mimo vodu, ale vadil mi dřevěný mostek v postoji (mostek byl značen celý v červené vodě). Mám v této situaci nárok na úlevu od nepohyblivé závady (je celá ve vodní překážce) nebo musím hrát. Nevěděli jsme, takže jsem ránu zahrál s nohama na mostku.

děkuji moc za odpověď
Petr M.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.

Díky za chválu a jen doufám, že to ve finále s tou etikou není tak hrozné. I když po pravdě musím říct, že stav rozhodně není uspokojující...

K Vašemu dotazu: Na úlevu jste nárok měl. Rozhodující je poloha míče. Pokud by míč byl v překážce, pak nárok na úlevu od nepohyblivé závady neexistuje. V tomto případě byl míč mimo překážku a pak úleva od nepohyblivé závady (byť je celá v překážce) uplatnit lze.
Je ale potřeba číst dobře místní pravidla každého hřiště. Kdyby (ať už z jakéhokoliv důvodu) byl mostek Soutěžním výborem prohlášen za nedílnou součást hřiště, pak od něj úleva neexistuje a to v jakékoliv situaci. To ale - aspoň myslím - není případ Ypsilonky.

Díky moc za Váš dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019