Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Markovátko

A A A

Dobrý den pane Jon,
moje krativní žena, negolfistka, chce pro mne a ostaní golfisty vymyslet "kreativní" markovátko. Je pravda, že označit polohu míčku mohu čímkoliv? Trojúhelníkové markovátko by tedy neměl být problém, že?
A nyní moje zásadní otázka: mohu markovátkem mířit, tak jako mířím míčkem jež má směrovou čáru nebo šipku? Jde mi o to, že bude-li mít markovátko buď šipku a nebo bude trojúhelníkové (mířit se bude jedním z vrcholů), zda lze tímto markovátkem otáčet a naměřovat, bez toho, že bych musel pokládat míček a zaměřovat jím. Protože občas se stává, že již "namířený" míček někomu vadí a je nutné ho zvednout a tím přijít o to namíření. Popř. o posouzení, že s kulatým markovátkem točit lze, ale s trojúhelníkovým již ne :-)...Děkuji předem za odpověď. Brýda Ladislav

Odpověď na dotaz


Dobrý den Ladislave

Kreativní markovátko je prima nápad. Včera zrovna jeden můj spoluhráč trojúhelníkové markovátko v podobě šipky používal.
K zásadní otázce: pokud nejdřív namíříte pootočením trojúhelníkového markovátka a pak umístíte míč zpátky, nemusí být umístěn správně na původní místo. A pak by se tedy mohlo diskutovat na téma jestli to je za dvě či nikoliv. Umístit makovátko za míč před jeho zvednutím tak, že bude rovnou mířit, je správná, ale trochu nepraktická cesta...

Ale ještě taky musím dodat, že předmět určený k označení polohy míče před jeho zvednutím má pouze doporučenou formu a podobu.

Díky za dotaz! Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019