Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

etiketa

A A A

Dobrý den pane Jone,
děkuji za zajímavou poradnu.

Mám pro Vás téma, která pravděpodobně překvapí, ale odráží moji nedávnou nepříjemnou zkušenost. Týká se etikety na hřišti.

Nedávno jsem byl totiž vulgárně seřván golfistou, že jsem prase, neboť močím na golfovém hřišti. Kromě několika peprných nadávek, jsem byl také poučen, že v Americe by mě za to zavřeli na 30 dnů.
Vzhledem k tomu, že jsem při potřebě vyhledal lesík, do kterého jsem částečně zašel a „zepředu schoval“ před náhodnými pohledy, nemyslím si, že jsem dělal něco v rozporu se standardní středoevropskou etiketou. Zároveň si nemyslím, že česká hřiště jsou vybavena příslušnými zařízeními natolik dostatečně, aby na ně šlo spoléhat a netrpět.

Mám na Vás dvě otázky k popsané pro mě nepříjemné situaci.
1. Je golfová etiketa nějakým způsobem přísnější, co se týká malé potřeby než etiketa řekněme obecně společenská?
2. Liší se nějak golfová etiketa evropská a americká, ať už co se týká malé pánské potřeby ale zároveň i v obecné rovině?

Petr

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.

Opravdu jsem překvapen...
Golfová etiketa uvedený problém nijak neřeší. Ten "kolega", co po Vás křičel, byl zřejmě v první řadě exhibicionista. A jestli je na uvedené nahlíženo jinak v Evropě a v USA? Co vím, tak za močení na veřejnosti skutečně můžete být v USA trestán. Jenže po pravdě bych viděl golfové hřiště jako dost soukromý pozemek a zcela jiný případ, než je ulice, náměstí nebo park...

To je asi tak vše... Tak hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019