Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Spojene greeny (PGA Valero Texas Open) jamka 2 a 7

A A A

Dobry den,
chcem sa opytat na taku zaujimavost.

Minuly tyzden skoncil PGA turnaj Valero Texas Open, kde dve jamky, tusim c. 2 a 7 maju spojene greeny v tvare pismena U pricom medzi nimi je bunker.
Ak hrac hra jamku c. 2 a zahra na iny green (napr. jamky 7) tak ma samozrejme narok na beztrestny drop.

Mam 2 otazky:
1) v pripade, ze by bol sice na greene jamky 7 ale vedel by sa preputtovat na green jamky 2 smerom k vlajke predpokladam, ze by to mohol urobit (aj ked teraz nie som si isty ci nemusi vyuzit beztrestny drop a dropovat mimo green)

2) ako sa urcuje hranica, kde konci jeden a zacina iny green alebo je to tak, ze ak hram jamku 2 tak cely green patri jamke 2 a naopak. Potom by som sa ale mohol dostat do stavu ze som na greene ale neviem puttovat k vlajke, kedze mam v drahe puttu bunker, samozrejme mozem aj chipovat ale tam \'hrozi\' ze poskodim green.

Dakujem
S pozdravom
Robert

Odpověď na dotaz


Dobrý den Roberte.

Je to od začátku trochu jinak. Pokud mají dvě jamky společný green, pak se jedná stále o jeden a ten samý green, takže;
ad 1: zcela určitě hráč musí hrát míč jak leží a tedy i klidně puttovat nebo dokonce (prosím amatéry, aby to nebrali jako návod byť to není proti pravidlům) zahrát chip nebo lob.
ad 2: vzhledem ke všemu výše uvedenému se žádná hranice nevytyčuje a v předchozí části odpovědi je i odpověď na chip.

A důležité doplnění: pokud by skutečně šlo o jiné jamkoviště, než je jamkoviště právě hrané jamky, pak hráč MUSÍ VYUŽIT BEZTRESTNÝ DROP - viz. pravidlo 25-3. Nesprávné jamkoviště a. Překážení b. Úleva. Znovu ale opakuji, že pokud se jedná o jeden green a dvě jamky, pak nejde o nesprávné jamkoviště.

Díky za dotaz a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019