Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Voda a hranice hřiště

A A A

Zdravím Michaeli,

Nejdříve mi dovolte poděkovat za záslužnou práci při trpělivém a fundovaném odpovídání na dotazy.

Tuto neděli jsme narazili na situaci, kdy jsme si zcela nevěděli rady. Jde o 16. jamku na Slapech. Vlevo od Greenu je červená voda s tím že je kolíky definována hranice vody směrem do hřiště. Voda končí dřevěným plotem za ní veřejnou cestou - tzn. dle místních pravidel přirozenou hranicí hřiště. Na straně směrem k cestě červené kolíky nejsou. Míč po odpalu dopadl do vodní překážky (bez vody :-) ) a přeběhl ji až na veřejnou cestu. Nedokázali jsme se zcela shodnout jestli se má dropovat voda, nebo opakovat rána. Podobný problém bude asi i na dalších hřištích, kde je plot (hranice hřiště dle místích pravidel) značen jako červená voda - pro urychlení hry, kde se dropuje voda místo opakování rány při outu.

Předem díky za odpověď.

Ruda Čermák

Odpověď na dotazDobrý den Rudo.

Situace je pro mne bohužel ne úplně 100% čitelná, ale i tak zkusím odpovědět, abych Vás nezklamal.
Jestli aspoň trochu dobře rozumím, pak "suchá červená voda" přechází přímo do autu (cesta). Pokud je tedy opravdu cesta vypsána a definována jako hranice autu. Důležitá je vždy finální poloha míče. V tomto případě je míč na cestě a proto je v autu. Pak - v souladu s Pravidlem 27-1b je třeba opakovat s jednou trestnou ránu z původního místa. Jiná varianta bohužel nepřichází v úvahu, i když míč do autu doroloval skrz vodu.

Díky za dotaz a i pochvalu Poradny a přeju prima hru Rudo!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019