obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hledání míče ve vodní překážce

A A A

Zdravím,
nejprve poděkování za Pravidlovou poradnu. Moc pomáhá.

Situace: 2. rána - 18-ka Mstětice - a míč skončil pravděpodobně ve vodě (hráno z cca 170 m, a nikdo ji přesně neviděl), při hledání byl nalezen jeden míč hned na začátku překážky cca 30 cm pod hladinou a hráč je vylovil patrem, ale nebyl jeho. Poté svůj míč nalezl na "konci" překážky, ale "na suchu" a hratelný.
Dotaz - dostane "štráf" za dotek vody při lovení míče pro identifikaci? A byl by rozdíl, zda jej lovil lovítkem a nebo holí?

Děkuji a príma den.
Petr

Odpověď na dotazDobrý den Petře.
Nejdřív díky za díky! :)))

K situaci. Pravidlo 13-4 obsahuje také nějaké výjimky. Podle nich pak zvednutí míče k jeho identifikaci není trestné. A to i v souvislosti, kdy je původní míč v dané překážce nalezen v hratelné poloze později.
Co se týká další části dotazu, ta už je malinko složitější. Ale opravdu malinko. V první řadě ale musím říct, že "lovení míče z vody" může hráč provést rukou, holí nebo lovítkem. Pořád to je beztrestné podle uvedené výjimky. Rozdíl mezi lovítkem a holí se objeví ve chvíli, kdy hráč bude mít míč v překážce a bude se před ránou (třeba proto, že čeká, až na něj přijde řada) uvnitř překážky opírat. Pokud se bude opírat o hůl, dostane dvě. Pokud se bude opírat o lovítko, nebude trestán... O tom přesně mluví Rozhodnutí 13-4/0.5.

Díky za dotaz Petře a přeji hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018