Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Poradie v hre

A A A

Dobrý deň,
pri nesúťažnom golfe sa mi stala zaujímavá situácia. Moja loptička ležala na gríne, spoluhráč hral ranu z pozície mimo grínu a trafil moju loptičku tak, že jeho loptička zostala stáť presne na mieste, kde bola predtým moja loptička a moja bola samozrejme "odstrelená" niekam inam. Podľa pravidiel si mám loptičku vrátiť na pôvodné miesto. Na tomto mieste je však iná loptička, resp. medzičasom markovátko spoluhráča a jeho dotaz, kto bude hrať prvý? Nenašli sme riešenie, tak hral prvý on. Ako by to malo byť podľa pravidiel?

Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň,
juraj.

Odpověď na dotazDobrý den Juraji.

Je třeba zmínit, že Pravidlo 10-2b pro případ, kdy oba míče jsou od jamky stejně daleko, uvádí, že by se pořadí další hry mělo určit losem. Takže si hoďte minci nebo týčko abyste rozhodli.
Pokud se hráči nedomluví na pořadí ve hře aby tak jeden z nich získal výhodu ( "hraj první ty, ať vidím, jak to jede..." nebo naopak "počkej, hraješ super tak já ten putt zahraju, abys viděl brejky...") pak může buď hráč, jehož míček se zastavil na místě, kam se bude vracet ten váš, odehrát jako první, nebo on zvedne míč a posune markovátko do strany, takže budete hrát jako první vy. Víme dobře, že hra mimo pořadí ve hře na rány není trestná.
Takže druhý postup je (nedojde li k dohodě) v pořádku, ten první je ale přesně v souladu s Pravidly.

Díky za zajímavý dotaz a hezkou hru Juraji!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019