Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Budovanie postoja v hustom poraste

A A A

Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať ako pravidlá hodnotia nasledovnú situáciu:

Fervej a raf sú lemované hustým porastom nízkych ihličnanov. Ak hráč zahrá medzi tieto stromy, nemá šancu sa dostať k loptičke zaujať postoj) inak ako "brutálnou silou" sa predrať až k loptičke a odohrať ju. Pri tom nutne musí pár suchých vetví zlomiť (nízke stromky so suchšími vetvami od úrovne kolien).
Otázky:
1) je takéto zaujatie postoja v poriadku? Teda bez trestu, napriek tomu, že sa takto musí predrať aj niekoľko metrov a poláme pritom suché vetvičky? (Inak sa k loptičke nedostane)
2) ak odpoveď na 1) je bez trestu... čo ak sa k loptičke približuje t.j. zaujíma postoj zo smeru, ktorým plánuje hrať? Nechceným polámaním suchým vetví si môže vylepšiť priestor v smere plánovanej hry - je to za dve trestné?

Ďakujem a prajem pekný deň,
juraj.

Odpověď na dotazDobrý den Juraji.

Na úvod musím bohužel opět konstatovat, že na takové dotazy se odpovídá hrozně obtížně. Pokud se totiž bude hráč prodírat ke svému míči a přitom poláme spoustu větviček, ještě to neznamená, že si vylepšil cokoliv ve vztahu ke své další ráně. A to už je ta vaše dvojka. A rozhodující je úmysl. Prostě v takové situaci musí hráč být obezřetný a dělat všechno fér. To znamená, že si nesmí vylepšit polohu míče ani prostor předpokládaného, postoje, nápřahu či švihu, ba ani nic ve směru, kterým bude následně hrát.
To všechno by bylo porušením Pravidla 13-2 a za to jsou 2 trestné rány.
Stejné Pravidlo ovšem poskytuje beztrestnost tomu hráči, který se snaží férově zaujmout postoj a během této činnosti dojde například ke zlomení větve.

Líp odpovědět bohužel neumím a kdybych byl přivolaný k takovému případu, posuzoval bych vždycky všechno konkrétně v dané situaci. A než bych uložil vysoký trest zvážil bych všechny okolnosti a detaily.

Díky za dotaz Juraji a přeji hezkou hru!


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019