Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pohnutie loptou a hra z nespravneho miesta

A A A

Dobry den,
nebudem poradnu chvalit, staci sa pozriet na pocet dotazov, to hovori za vsetko... :-)

Moj pravidlovy dotaz: Ak hrac pohne loptickou - napr. v rafe pri zalozeni lopticka "spadne" o 5cm hlbsie do travy a hrac to nenapravi a lopticku zahra, kolko trestnych uderov dostane? Mne vyslo podla pravidiel jeden pre pohnutie lopticky v klude a dalsie dva za hru z nespravneho miesta. Uvazujem spravne? Nie je to vela?

juraj.

Odpověď na dotazDobrý den Juraji.

Ve'la by to bolo... :) Pravidlo 18-2 totiž trestá hráče za pohnutí míčem (nově musí hráč pohyb míče přímo způsobit, pokud se míč pohnul z jiného důvodu, hráč již není trestán) jednou trestnou ránou a dál říká, že hráč musí vrátit míč zpět do polohy, ve které byl, než se pohnul. Což zrovna ve Vámi uvedeném případě nebude jednoduché, nicméně je třeba se o to pokusit. Pokud hráč míč nevrátí, pak dostane dvě trestné, ale není to 1 + 2. Tu jednu - malý trest má za to, že pohnul a má šanci se vyhnout velkému trestu, když míč před odehráním uvede "do původního stavu".

Moc díky za dotaz a i Vám hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019