Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Navigace do situace která by mohla nastat

A A A

Dobrý den pane Jone.

Při pravidelném rozboru Vašich odpovědí v našem kroužku, nás zaujal dotaz "Hůl v bunkeru". Všechny dotazy i odpovědi si okamžitě - pro lepší vcítění do vzniklé situace - přehráváme v praxi s pomocí figurantů. Figuranty tvoří členové naší skupiny.
Po poslední schůzce jsme se ale rozcházeli v nepříliš dobrém rozpoložení. Narazili jsme totiž na několik vzniklých situací, které jsou velmi pravděpodobné, ale v TV je neuvidíte /přílišná korektnost režisérů, slepota komentátorů/.

Proto si dovolujeme Vás požádat o odborné vyjádření k jedné takové situaci.

Hráč, či hráčka /jsme genderisté/ zahraje míč do bunkeru /písku/, anebo kdekoli jinde, kde dojde k jeho zastavení. Při jeho identifikaci se příliš předkloní, a protože špatně vidí, pomůže si pootevřením úst. Dle zprávy Výzkumného ústavu pro podvědomé chování lidí i kohokoli jiného tak činí 67,127 % lidské i jakékoli jiné populace a 93,355 % s vadou zraku, sluchu, chuti, nebo jakoukoli jinou vadou zde neuvedenou.
Při pootevření úst dojde k vypadnutí zubní náhrady, a jak už to v životě bývá, ta se "zakousne" do míčku.

V naší skupině, patříme všichni dle VUPPCHLIKJ do kategorie 93,355 % s vadou zraku, sluchu, chuti, nebo jakoukoli jinou vadou zde neuvedenou, jsme nalezli možná řešení, ale protože je nás zatím pouze 5 /já + 4/došlo vždy na remis. Franta se zdržel hlasování, zuby zatím neřeší.

A teď dotaz :
1. Hráč, či hráčka smí zuby zvednout rukou ?
1.A Smí je očistit ?
2. Hráč, či hráčka smí zuby zvednout pouze ústy ?
3. Hráč, či hráčka je poviný odehrát míček jak leží, a teprve potom zuby zvednout ?
4. Jak dlouho smí hráč, či hráčka zuby hledat ? 5 minut ?
5. Jak hráč, či hráčka postupuje, když zuby neidentifikuje ?
Podle čeho postupuje dál ? Dle 1., 1.A nebo 2. ?
6. Může si hráč, či hráčka zuby ponechat, nebo je musí odevzdat v recepci ? Jak se k tomu staví etický kodex ?

Vážený pane Jone,
předem Vám chceme poděkovat za brzkou odbornou odpověď. Nepoužívejte prosím v odpovědi slova paragraf nebo trestná - Jirka je po jejich přečtení vždy 2 hodiny apatický.

Závěrem na Vás máme ještě jednu prosbu. Nemohl byste ve Vaší poradně vyměnit Vaše foto za foto Vaší ženy ? Je hezčí !
Ve skupině pro hlasovali celkem 2 členové, já a Karel jsme se zdrželi hlasování /nám už je to jedno/, a Jirka je po kontrole našeho textu apatický.

Za skupinu "Čestně v živote - čestně při hře" /Jirka s názvem nesouhlasí/
Vás zdraví

A white tiger

PS : Neexistuje nějaká úleva pro hráče , či hráčku, který má problém s udržením čehokoli i v bunkeru /písku/, přičemž hůl se jeví jako nejmenší problém ?

Odpověď na dotaz

Dobrý den Bílý Tygře!

Dovolte mi, abych v první řadě vyjádřil nesmírné potěšení nad faktem, že Pravidlová poradna vede hráče a hráčky (jsem též genderista) ke sdružování! Mohla by tak časem suplovat klubový život, který byl kdysi jedním z hlavních důvodů proč začínat s golfem a dnes je již díky životnímu stylu a hlavně mezilidským vztahům prakticky mrtev. Budu se snažit pamatovat na to, abych nepoužil slova pa…. – pardon tamta dvě slova, kvůli kterým je posléze vždy pan Jiří apatický. Takže:
1. Hráč, či hráčka smí zuby zvednout rukou ? Ano, smí.
1.A Smí je očistit ? Ano, smí, ale nesmí tím zdržovat hru.
2. Hráč, či hráčka smí zuby zvednout pouze ústy ? Hráč či hráčka smí zvednout zuby pouze ústy, ale nemusí. Pokud bude zvedat zuby pouze ústy, pak nesmí – opět – zdržovat hru.
3. Hráč, či hráčka je povinný odehrát míček jak leží, a teprve potom zuby zvednout ? Hráč či hráčka mohou odehrát nejprve míček a pak zuby zvednout. Nesmí – opět – zdržovat hru. (viz. také odpověď na další otázku)
4. Jak dlouho smí hráč, či hráčka zuby hledat ? 5 minut ? Pokud skupina evidentně před touto situací čekala více než pět minut (například na odpališti nebo na druhé rány na green), pak může hledání trvat klidně i pět a více minut.
5. Jak hráč, či hráčka postupuje, když zuby neidentifikuje ? Na tuto otázku by mohl a měl odpovědět spíše stomatolog nebo detektiv. Požádám tedy některého ze svých přátel, aby mi s odpovědí pomohli. Orla Kirby nebo major Zeman mne napadli jako první...
Podle čeho postupuje dál ? Dle 1., 1.A nebo 2. ? Postupuje zcela určitě dle bodu 1., nesmí ale, jak je už zvykem, zdržovat…
6. Může si hráč, či hráčka zuby ponechat, nebo je musí odevzdat v recepci ? Jak se k tomu staví etický kodex ? Rozumím tomu tak, že identifikace byla negativní nebo že tak dokonce hráč či hráčka došli do stavu, že byli vlastníky hned dvou sad zubů... Pak si hráč smí zuby ponechat pouze tehdy, pokud tím nezdržuje sebe nebo někoho jiného...

Doufám, že i Jirka bude s odpovědí v pohodě, když jsem se tak pěkně vyhnul paragrafům a trestným ránám.
Loučím se s pozdravem v podobě názvu vaší zájmové skupiny, neboť se mi líbí!
Čestně v životě – čestně při hře!

PS1: Úleva pro hráče v písku existuje. Výsledkem bude jeden či více volných přírodních předmětů, kterých se v bunkeru hráč či hráčka posléze nesmějí dotknout. Máte pravdu, že hůl je nejmenší problém.
PS2: Jedním z účelů poradny je lidi děsit. S tváří mé ženy v titulku by to tak bohužel nemohlo fungovat. Díky Ivanu Paggiovi byla fotografie alespoň aktualizována.
PS3: Bylo by možné stát se členem Vaší skupiny Čestně v životě – čestně při hře?Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019