obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úpravu bunkeru

A A A

Dobrý den,

studuji Vaši velmi užitečnou poradnu a zaujal mě tento dotaz resp. odpověď na něj. Myslím, že pokud míč leží v bunkeru (a není tedy odehrán), pak i bohulibý úklid překážky je jejím zkoušením a tedy "trestnou činností".

Děkuji za odpověď
Jiří

Předmětný dotaz:
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je trestné upravit rozšlapaný bunker před odehráním rány, pokud mi leží míč mimo něj, ale rozhodla jsem se hrát přes něj a mohla bych v něm tedy při nepovedené ráně skončit.
Vím, že pokud mám úmysly čisté, tak je to dokonce vítané, ale co když to v tomto případě dělám s prospěchem pro sebe?

díky za odpověď Ivana

Odpověď na dotaz

Dobrý den.

V tomto případě rozhodně \"děláte něco pro sebe\", protože si upravujete směr hry. A to je \"za dvě\" podle Pravidla 13-2. Zlepšení polohy míče, prostoru zamýšleného postoje nebo švihu nebo směru hry...
Kdybyste hrabala bunker daleko od svého míče, který je v tom samém bunkeru, pak - pokud pečujete o hřiště a nic si nezlepšujete, nebudete trestána - to je to, co vy označujete slovy \"je to vítané...\" Uhrabat si bunker v cestě k jamce \"vítané není\"...

Není za co děkovat...

Odpověď na dotazDobrý den Jiří.

A představte si, že vždycky není... Ke spoustě Pravidel náleží jako jejich nedílná součást taky Výjimky a Poznámky. nejinak je tomu i u Pravidla 13-4, tedy u zakázaných činností v překážkách, takovou situaci máme...
13-4. Míč v překážce; Zakázané úkony - výjimka číslo 2:
Hráč může kdykoliv uhladit písek nebo půdu v překážce, pokud tím sleduje výhradně péči o hřiště a pokud tím nedojde k porušení Pravidla 13-2 s ohledem na jeho příští ránu. Pokud je míč po odehrání rány mimo danou překážku, může hráč uhladit písek nebo půdu v dané překážce libovolně.
Takže hrabat "zadarmo" - beztrestně - můžu kdykoliv pokud tím pečuji o hřiště

Díky za dotaz - pokud to vůbec tak můžu brát - Jiří! Vše jsme díky Vám dovyjasnili.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018