Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úpravu bunkeru

A A A

Dobrý den,

studuji Vaši velmi užitečnou poradnu a zaujal mě tento dotaz resp. odpověď na něj. Myslím, že pokud míč leží v bunkeru (a není tedy odehrán), pak i bohulibý úklid překážky je jejím zkoušením a tedy "trestnou činností".

Děkuji za odpověď
Jiří

Předmětný dotaz:
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je trestné upravit rozšlapaný bunker před odehráním rány, pokud mi leží míč mimo něj, ale rozhodla jsem se hrát přes něj a mohla bych v něm tedy při nepovedené ráně skončit.
Vím, že pokud mám úmysly čisté, tak je to dokonce vítané, ale co když to v tomto případě dělám s prospěchem pro sebe?

díky za odpověď Ivana

Odpověď na dotaz

Dobrý den.

V tomto případě rozhodně \"děláte něco pro sebe\", protože si upravujete směr hry. A to je \"za dvě\" podle Pravidla 13-2. Zlepšení polohy míče, prostoru zamýšleného postoje nebo švihu nebo směru hry...
Kdybyste hrabala bunker daleko od svého míče, který je v tom samém bunkeru, pak - pokud pečujete o hřiště a nic si nezlepšujete, nebudete trestána - to je to, co vy označujete slovy \"je to vítané...\" Uhrabat si bunker v cestě k jamce \"vítané není\"...

Není za co děkovat...

Odpověď na dotazDobrý den Jiří.

A představte si, že vždycky není... Ke spoustě Pravidel náleží jako jejich nedílná součást taky Výjimky a Poznámky. nejinak je tomu i u Pravidla 13-4, tedy u zakázaných činností v překážkách, takovou situaci máme...
13-4. Míč v překážce; Zakázané úkony - výjimka číslo 2:
Hráč může kdykoliv uhladit písek nebo půdu v překážce, pokud tím sleduje výhradně péči o hřiště a pokud tím nedojde k porušení Pravidla 13-2 s ohledem na jeho příští ránu. Pokud je míč po odehrání rány mimo danou překážku, může hráč uhladit písek nebo půdu v dané překážce libovolně.
Takže hrabat "zadarmo" - beztrestně - můžu kdykoliv pokud tím pečuji o hřiště

Díky za dotaz - pokud to vůbec tak můžu brát - Jiří! Vše jsme díky Vám dovyjasnili.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019