Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Drop zóna

A A A

Dobrý den Michaeli

Rád bych se dotázal na situaci, kdy vymezená drop zóna je jedno velké rozšlapané bahno.Toto se stává při větším turnaji při nepříznivém počasí,kdy je drop zóna využívaná ve velké frekvenci. Prakticky to znamená,že míček po dropu skončí z větší části zabořený v bahně.Vyhrát se je složité - znečištěný oděv od stříkajícího bahna po úderu je nepříjemná přidaná hodnota.

Velice děkuji za Vaši poradnu - každá Vaše informace nám pomáhá lépe proniknout do pravidel golfu a prakticky se jimi na hřišti řídit.
Vám i Všem přeji úspěšné zakončení golfové sezóny a brzké shledání na greenech v roce 2016

Richard

Odpověď na dotazDobrý den Richarde.

V úvodu děkuji za kladné hodnocení Poradny a rád znovu připomínám, že je prima sledovat, že funguje.

K dotazu. Mimochodem hned po Vašem budu odpovídat na velice podobný. Není to bohužel o Pravidlech. Je to celé o tom, jak je organizován provoz na golfovém hřišti. A kdo jak dalece je schopen porozumět činnosti, za kterou je zodpovědný. A taky kdo je jak při výkonu své činnosti pozorný, soustředěný a pracovitý...
Umístění drop zóny by v principu měla řešit Sportovně technická komise klubu. Ale:
- často je to jen formální (rozuměj nařízeno shora) orgán
- často má jediného člena
- často o činnost komise nemá její jediný člen velký zájem
- občas se stává, že jediný člen STK klubu ani není základně fundovaný
Doby, kdy greenové výbory složené ze zkušených členů klubů rozhodovaly uvážlivě a precizně o veškerých detailech značení hřiště, místních Pravidlech, o úpravě a přípravě hřiště a dalších s turnaji i mimo turnajovým provozem souvisejících potřebách, jsou ty tam (což není dobře). A mohly a měly by se vrátit. Protože pak by určitě byl někdo zodpovědný za to, že bude kontrolovat stav drop zón a bude je v rámci zadání Greenovým výborem - rozuměj v dnešní řeči Sportovně technickou komisí a třeba po komunikaci s greenkeeperem posunovat a aktualizovat tak, aby byly 100% funkční a v souladu s Pravidly a hřiště přitom utrpělo jen minimální škody. Ať už to bude člen STK klubu, greenkeeper, maršál nebo rozhodčí. A všichni si pak budou všechno užívat.

Richarde hezkou hru a ať se - kdyby už na tu drop zónu došlo - Vám z drop zón hraje příjemně!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
texas poslední turnaj