obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Závada / překážka v autu vadící v nápřahu

A A A

Dobrý den,
míč skončil kousek před hranicí hřiště. Kousek za ní, už v autu, byla rozestavěná zídka, která mi bránila v nápřahu směrem kterým jsem chtěl hrát, směrem k jamce. Pocitově jsem ho prohlásil za nehratelný a dál tak postupoval. V pravidlech jsem ale nenašel nic co by danou situaci řešilo a postup řešení popisovalo. Nevím nač se případně odvolat. Lze ji vůbec soutěžním výborem nebo v místních pravidlech nějak označit, když je mimo hřiště a taková situace by mohla nastat?

Děkuji David.

Odpověď na dotaz


Davide dobrý den.

V Pravidlech to je. Zrovna teď o víkendu jsem opět nabádal absolventy školení rozhodčích, aby nezapomínali na veledůležitou součást Pravidel - Definice.
Jdete na to absolutně správně a s železnou logikou. Co je totiž mimo hřiště, nemůže být závada (překážky jsou vodní nebo bunkery). Golf přece nemůže popisovat a řešit, co je za hranicí... V definici závady je pak jasně dáno, že co je za hranicemi hřiště, to není nepohyblivá závada a tím pádem od zídky nebilo možná vzít úlevu. Jedině hrát nebo s jednou trestnou nehratelný míč. Pokud by takové místo bylo hodně frekventované - hodně ve hře - pak, pokud by to šlo, by bylo možné vést hranici až za zídkou a úlevu od ní garantovat.

Díky za prima dotaz Davide a hezkou hru i Vám!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018