Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Krtičince na ferveji

A A A

V porovnání s řešením pravidlových záležitostí, které přináší do golfu nová technika a technologie, mám podstatně jednodušší dotaz.

Podzimní golf, údržba veřejného hřiště se již chystá k zimnímu spánku a na nízko střižených plochách jsou krtičince.
Míček skončí na nízko střižené ploše v tomto krtičinci. Mám hrát míček jak leží, nebo mohu postupovat podle pravidla o zabořeném míči, tento očistit a odehrát na vzdálenost jedné hole od místa nejbližší úlevy, ne blíže jamce?

Blahopřeji Vám k ocenění, které jste získal od České PGA a tato poradna je jasným důkazem toho, že cena skončila ve správných rukou.
Zdravím
Vlastimil

Odpověď na dotazDobré ráno Vlastimile!

Po kratší odmlce posíláte svůj další dotaz a hned se dáme do formulace odpovědi. Její struktura bude vycházet hned z několika Pravidel.

První zastávkou budou definice a to definice Norujícího zvířete. V ní je uvedeno, že mezi norující zvířata patří také krtek. Posuneme se dál, do definice pod názvem Půda v abnormálním stavu, tady najdeme druhou část mozaiky - půdou v abnormálním stavu se rozumí i hromádka vytvořená norujícím zvířetem, tedy krtkem.
No a úplně nakonec nám vše vysvětlí Pravidlo 25-1. Vlastimile postup jste popsal naprosto precizně - míč smíte zvednout, očistit a spustit beztrestně do vzdálenosti jedné hole od nejbližšího místa úlevy a to ne blíž jamce. Nejenom na fairwayi, ale i v roughu a dokonce i v bunkeru. Jenom pozor: Hráč nesmí vzít úlevu od překážení půdy v abnormálním stavu ve chvíli, kdy míč leží v podélné vodní nebo ve vodní překážce! V takovém případě musí hrát míč jak leží nebo vzít standardním způsobem s trestnou ránou úlevu od vodní překážky.

Vlastimile upřímně Vám děkuji za Vaše blahopřání a věřte, že si medaile, kterou mě při příležitosti oslav 20.výročí založení udělila PGA Czech, náležitě vážím. Visí na stěně hned vedle certifikátu z R&A. Byť jsem přesvědčen, že jsem - proti jiným členům PGAC, ještě zdaleka neodvedl tolik práce, abych si ji plně zasloužil.

Přeji příjemnější zbytek podzimu, než nabízí dnešní počasí a díky za dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019