Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

povolene staveni vs. divot

A A A

Dobry den,

Pri turnaji vyhlasil marshall/starter/soutezni vybor pravidlo o povolenem staveni (na delku rozbalene scorecard), jelikoz hriste nebylo v kondici a nektere jamky mely neposekane fairwaye. Micek mi skoncil v divotu na fairwayi. Micek byl hratelny, nebyl ve vode, jen byl mirne od blata a take v neprijemne pozici. Ohlasil jsem flightu umysl vyuzit ulevu v ramci pravidla povolenem staveni, polohu micku jsem oznacil vypichovatkem, micek zvedl, ocistil a umistil cca 10 cm stranou, mimo divot, ne blize jamce. Mam za to, ze jsem udelal vse v poradku a zadne pravidlo jsem neporusil. Kolega z flightu se ale domniva, ze ulevu z divotu jsem si vzit nesmel s odvolanim na zakladni princip hry golfu - micek se hraje, jak lezi. V zadnem pripade tedy nelze aplikovat ulevu z divotu. Mame ted otevreny spor a byl bych moc rad, kdybyste nas mohl rozsoudit. Vim, ze obecne, v beznych podminkach neni uleva z divotu pripustna, ale jak je to pri situaci, kdy je vyhlasene povolene staveni?

Dekuji Vam za to, ze tato poradna existuje a tesim se na Vasi odpoved.

Zdravi, Martin

Odpověď na dotazMartine i Vám se moc omlouvám za pozdní řešení Vašeho dotazu.

Nejdřív spolu poděkujeme Ivanu Paggiovi za to, že za touhle poradnou stojí. A hned teď už přichází řada na odpověď. A ta zní: Pokud je povoleno stavění a Váš míč leží v divotu na fairwayi, máte právo si "vylepšit" polohu míče v souladu s povoleným stavěním. Takže z divotu uniknete. A rozhodně to není něco, za co by se měl hráč stydět! Vždyť Pravidla jsou tady právě proto, aby hráčům pomáhala. Byť musí i trestat, když je něco špatně. Kolega to asi nemyslel zle. Jenže neměl pravdu.
Na Ladies European Tour nařizujeme stavění tehdy, když se míče nadměrně špiní, nebo když se stane, že některé plochy jsou v opravdu zlém stavu. Ale to už musí být... I tak mají potom samozřejmě hráčky možnost využít tuto úlevu když jejich míč leží ve špatně opraveném divotu, který někdo jiný před nimi neopravil, což je víc proti hře jako takové než Váš postup podle pravidel.

Přijměte, prosím, moji omluvu a hezkou hru v roce 2016 Martine!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019