Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Provize a vodní překážka

A A A

Dobrý den Michaeli,

děkuji za předchozí zodpovězené dotazy a mám tu další zapeklitou situaci...

Hráč odpálil drive mimo fervej, za stromy, kam drive letěl byl však vidět poskok míčku poté se míček ztratil z dohledu, za tímto místem se nacházela červená voda, ale bylo dostatek prostoru aby se míček zastavil ještě před vodou. Jelikož hráč nevěděl jak hustý je raf v místě mezi vodou a dopadem míčku zvolil že zahraje provizní míč. Ten letěl stejným směrem. Poté co došel hráč k místu odhadovaného výskytu obou míčků zjistil že raf je nízký a oba míče se v něm nemohly ztratit a ani nikam jinam odskočit než do vodní překážky. Celý flight se shodl že oba míče skončily ve vodní překážce. Hráč tedy pokračoval tak, že si v místě průniku prvního míče dropoval červenou vodu a hrál 3. ránu. Po hře jsme tuto situaci diskutovali a objevil se i názor že hráč měl správně hrát 5.ránu, jelikož první míč nebyl nalezen a provizorní míč se tedy stal míčkem ve hře a když tento skončil ve vodní překážce, tudíž si může dropovat červenou vodu, tedy měl hrát 5. ránu.
Kdo má pravdu?

Děkuji za rozuzlení této situace a přeju hodně sil ve vaši osvětové aktivitě

Michal Kadlec

Odpověď na dotazDobrý den Michale.

Opět zabrousíme do knihy, která se jmenuje Decisions on The Rules of Golf. Dokonce jsem - mám ten pocit - zrovna nedávno přesně stejnou situaci řešil.
V první řadě je potřeba si zopakovat, že hrát ve Vámi popsané situaci provizorní míč je nejenom možné ale taky chvályhodné. A teď už k samotným počtům.
Na pomoc si vezmeme Rozhodnutí 27-2a/2.5. Ptá se, jak postupovat v případě, že hráč zahraje provizorní protože se domnívá, že jeho původní míč může být ztracen mimo vodní překážku. Následně se zjistí, že v dané situaci a v daném místě se míč mimo vodní překážku ztratit nemohl. Takže je to zela určitě přesně "Vaše" situace. V odpovědi se říká, že hráč MUSÍ opustit míč provizorní a pokračuje tak, že řeší MÍČ PŮVODNÍ.
Takže dropne a hraje třetí.

Díky za prima dotaz Michale a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019