Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

foursome

A A A

Dobrý den.
Mám takový dotaz, ale zároveň nevím, jestli sem úplně patří. S kamarády ctíme tzv. golfové úterky a kromě vlastní hry se stále o něco sázíme (o kafe, o tousty, o čokolády, v létě o nanuky atd.) Hrajeme různé texasy - zkrátka pohoda. Asi před měsícem jsme hráli foursome (dva proti dvěma - každá dvojice jedním míčkem - pravidelná střídačka). A nastal problém. První hráč odpálil do autu a my jsme nebyli schopni se domluvit, kdo bude pokračovat.
1.verze - bude-li hrát ten samý hráč třetí ránu, pak tam nedojde k pravidelnému střídání.
2.verze - bude-li hrát druhý hráč, tak se vymění ten, kdo má hrát sudé rány s tím, kdo měl hrát rány liché.

Jak je to tedy podle pravidel?
Děkuji
Pavel

Odpověď na dotazDobrý den Pavle!

Jasně, že sem ten dotaz patří! A jakou z něj mám radost! Jamkovek a fourballů a foursomů se hraje tak málo... :))))
Pravidlo 29-1 v samotném závěru odstavce říká přesně to důležité, co Vás při hře na chvilku zastavilo. Ta důležitá věc je: Trestné rány nemají vliv na pořadí ve hře.
Takže Vaše první verze řešení přesně říká to, co je důležité - hráči se musí střídat. Proto je také první verze nepoužitelná. Druhá je správně, byť je to trochu matoucí. Strašně důležité je sloveso hrát. Hráči se střídají v hraní ran. Takže - lichá do autu, trestná ale sudá rána (byť je to v počítání třetí, je to pořád fyzicky druhá rána!) bude hrána i po té trestné druhým hráčem.

Snad se v tom všichni vyznají, ale myslím, že je to přehledné. Prostě trestné rány nemají vliv na pořadí ve hře. To je zásadní sdělení.

Díky za fajn dotaz a hezkou hru. A užívejte si foursomy, jsou super!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019