obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

foursome

A A A

Dobrý den.
Mám takový dotaz, ale zároveň nevím, jestli sem úplně patří. S kamarády ctíme tzv. golfové úterky a kromě vlastní hry se stále o něco sázíme (o kafe, o tousty, o čokolády, v létě o nanuky atd.) Hrajeme různé texasy - zkrátka pohoda. Asi před měsícem jsme hráli foursome (dva proti dvěma - každá dvojice jedním míčkem - pravidelná střídačka). A nastal problém. První hráč odpálil do autu a my jsme nebyli schopni se domluvit, kdo bude pokračovat.
1.verze - bude-li hrát ten samý hráč třetí ránu, pak tam nedojde k pravidelnému střídání.
2.verze - bude-li hrát druhý hráč, tak se vymění ten, kdo má hrát sudé rány s tím, kdo měl hrát rány liché.

Jak je to tedy podle pravidel?
Děkuji
Pavel

Odpověď na dotazDobrý den Pavle!

Jasně, že sem ten dotaz patří! A jakou z něj mám radost! Jamkovek a fourballů a foursomů se hraje tak málo... :))))
Pravidlo 29-1 v samotném závěru odstavce říká přesně to důležité, co Vás při hře na chvilku zastavilo. Ta důležitá věc je: Trestné rány nemají vliv na pořadí ve hře.
Takže Vaše první verze řešení přesně říká to, co je důležité - hráči se musí střídat. Proto je také první verze nepoužitelná. Druhá je správně, byť je to trochu matoucí. Strašně důležité je sloveso hrát. Hráči se střídají v hraní ran. Takže - lichá do autu, trestná ale sudá rána (byť je to v počítání třetí, je to pořád fyzicky druhá rána!) bude hrána i po té trestné druhým hráčem.

Snad se v tom všichni vyznají, ale myslím, že je to přehledné. Prostě trestné rány nemají vliv na pořadí ve hře. To je zásadní sdělení.

Díky za fajn dotaz a hezkou hru. A užívejte si foursomy, jsou super!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018