Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Použití přístrojů pro měření vzdálenosti ...

A A A

Mám několik dotazů na jedno téma - přístroje na měření vzdálenosti. Já osobně jsem příznivcem této techniky - kompenzují amatérům poplatek za caddyho, který by jim informace hlásil z birdie karty.
Pokud dobře chápu pravidla, tak použití těchto přístrojů je zakázané, ale lze je povolit.
1) První dotaz je jak zjistit zda jsou povolené na daném turnaji ? Setkal jsem se s tím že to je uvedeno v místních pravidlech, že to je v propozicích turnajové řady nebo mi to sdělil šéf klubového STK...
2) Druhý dotaz je, zda lze jeden přístroj sdílet ve flightu? Rád dalším hráčům ve flightu vzdálenosti naměřím - ale podle některých výkladu je informace o přesné vzdálenosti k danému bodu zakázaná rada.
3) Co mám dělat když na turnaji kde jsou měřáky zakázané zjistím, že hráč měl u sebe model mobilního telefonu s GPS. I když ho nepoužil tak to je podle pravidel tuším rovnou brutální DSQ...
Michal

Odpověď na dotazSkvělá série dotazů Michale

Zrovna jsme se v jednom z předchozích této problematice venovali. takže to vezmeme od jedničky k trojce:

ad 1) pokud je uvedeno v místních pravidlech na hřišti, že je povoleno používání elektronických měřáků, pak je povoleno s výjimkou soutěží hraných podle Soutěžního řádu ČGF. Pokud to bude chtít nějaký Soutěžní výbor pro "svůj" turnaj zakázat, musí to tak uvést do propozic soutěže. Obráceně - není-li povoleno (což je mimochodem ta nejběžnější situace), pak musí Soutěžní výbor povolit používání, což smí (viz. třeba Czech Mid-Amateur Tour). Jak tedy říkám - normálně se nesmí, ideálně musí být upřesněno v propozicích turnaje. Může klidně upřesnit i startér turnaje, ale musí tuto informaci zaručeně doručit všem hráčům, jinak někdo turnaj napadne jako nefér a bude mít pravdu.

ad 2) rady a radění se netýká jen Pravidlo8, je potřeba podívat se i do definic, kde je napsané:
Rada (Advice) "Rada" je každé sdělení nebo domněnka, které by mohly ovlivnit hráče při rozhodování ve hře, výběru hole nebo způsobu provedení úderu.
Informace o Pravidlech, vzdálenostech nebo o všeobecně známých skutečnostech, jako jsou poloha překážky nebo umístění praporkové tyče na jamkovišti, se nepovažuje za radu.

A je jasné, že pokud Vám někdo tvrdil, že existuje výklad, podle kterého je informace o přesné vzdálenosti k danému bodu zakázanou radou, pak ten někdo byl jenom ulhaný vykuk. Přesná informace o jakékoliv vzdálenosti není radou.
pokud budou měřáky pro turnaj povoleny, pak změřit vzdálenost spoluhráčům ve flightu je naopak sportovní a čestné, protože je (aspoň ve vašem flightu) vše fér.

ad 3) co máte dělat Michale? No, je to věc Vašeho svědomí a toho, jak dalece si vážíte ostatních spoluhráčů aspoň v kategorii a podstaty golfu. Dobré je například zeptat se rovnou, jestli je mobil takto používán a upozornit spoluhráče, ať mobil vůbec netahá z bagu na světlo boží, že to tak bude lepší pro klid všech. A když si nedá říct tak existuje jedna jediná správná a spravedlivá cesta (vůči Vám osobně i vůči všem hráčům v turnaji) a to je konzultace s rozhodčím nebo členem Soutěžního výboru, kdy by se skutečně v případě pozitivního nálezu muselo jednat o DSQ hráče s nepovoleným elektronickým zařízením.

Díky za prima dotazy a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019