obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Lopta leziacia pri oploteni, urcujucom hranicu irhiska

A A A

Dobry den,
dostali sme sa pocas turnaja do nasledovnej situacie.

Odpal z odpaliska, lopta skoncila na ihrisku pri drotenom oploteni, ktore urcuje hranicu ihriska, pricom lezala vo vnutri ihriska, opierala sa o reklamny billboard pripevneny na oploteni.
Hrac to vyhodnotil ako nehratelnu poziciu a dropol s jednou trestnou ranou na dve palice nie blizsie k jamke a pokracoval v hre.

Moja otazka je (bavili sme sa o tom aj pocas hry, ale nevedeli sme jednoznacnu odpoved), kedze to oplotenie bolo jemne pohyblive, tak bolo teoreticky mozne dat ruku cez oplotenie z druhej strany a buchnut do pletiva/billboardu a pravdepodobne by lopticka odskocila smerom k jamke. Bol by tento 'typ uderu' v sulade s pravidlami (je to nieco podobne ako ked lopta ostane v korune stromu na nejakych konaroch). Kedze hrac nevedel ci sa mu tymto uderom podari loptu pohnut z miesta, zvolil radsej pravidlo o nehratelnej lopte (plus nevedeli sme na 100% ci je to v sulade s pravidlami).

Dakujem
S pozdravom
Robert

Odpověď na dotazDobrý den Roberte a i Vám se moc omlouvám za opožděnou odpověď.

Roberte, co popisujete ve svém dotazu, je skvělé z hlediska přístupu ke hře a jejím principům. Vaše řešení, byť je velice přísně, bylo v dané situaci skvělé.
Je ale třeba také odpovědět na otázku. Vámi popisovaná rána skrze pletivo by byla určitě v pořádku. Díky opožděné odpovědi jsme se v roce 2016 dokonce dočkali stejného řešení podobné situace v podání "Leftyho", Phila Mickelsona. Video je k vidění zde: https://www.youtube.com/watch?v=iTZfS9T3WnI.

Nicméně ještě je potřeba podotknout, že nevím, jak přesně situace vypadala. Ale je možné, že pokud ve hře překážel reklamní poutač, který byl k autovému plotu pouze ukotven, mohl mít nakonec hráč nárok na beztrestnou úlevu od tohoto billboardu. Jen to zmiňuji, byť opravdu bez povědomí o poloze míče ve vztahu k plotu a billboardu a znalosti celkové situace nemohu říct, že nárok na beztrestnou úlevu 100% existoval.

Díky za trpělivost i za dotaz a hezkou hru v roce 2016!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018