Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Sky Droid Golf

A A A

Můj poslední dotaz se týká nezastavitelného pokroku na poli elektroniky, který začíná pronikat i do golfu.

Zařízení schopné laserem velice přesně měřit vzdálenosti na golfovém hřišti nejsou už žádnou novinkou ani pro starší hráče. Ale i mnozí moji vrstevníci žasnou nad tím, když jim ve svém "smart phonu" předvedu apliakci skydroid golf, která za pomocí gps modulu zobrazuje vzdálenosti ke všem bodům, které jsem si předem nastavil v google mapách na internetu, jako jsou: začátek, střed a konec greenu, příčná vodní překážka, přední a zadní hrana fairwayového bunkru a podobně.

Chtěl bych probrat legálnost používání tohoto zařízení, protože já jsem, po svém prostudování pravidel přesvědčený, že na toto pravidla nijak nepamatují a co tedy není zakázáno je povoleno.

Citace pravidel: Pokud Pravidla nestanoví jinak, nesmí hráč během stanoveného kola používat žádné umělé pomůcky nebo neobvyklou výstroj, nebo používat libovolnou výstroj nezvyklým způsobem (b.) k odhadu nebo měření vzdálenosti a jiných podmínek, které by mohly ovlivnit jeho hru.

Pokud bych měl slovíčkařit s pravidly, tak tato aplikace vzdálenost jinak neměří. Vzdálenost je předem známá a aplikace ji zjišťuje pouze výpočtem velikosti vektoru mezi souřadnicemi mé polohy a souřadnicemi místa jehož vzdálenost mě zajímá. Rovněž jsem přesvědčen, že se tato aplikace nedopouští žádného odhadu, protože výstupní data jsou přesná vzhledem k mé poloze naměřené GPSkou.

Poslední o čem by se mohlo polemizovat, je že některá místní pravidla hráčům nařizují vypnout mobilní telefony během hry. Na tento problém ale mohu argumentovat tím, že jakýkoli "smart phone" má možnost vypnutí GSM sítě (režim letadlo) a nebo dokonce fungovat i bez vložení karty sim a v tom případě přestává být mobilním telefonem a stává se "pouze" mini počítačem.

Z tohoto všeho jsem přesvědčen, že jsem tuto aplikace oprávněn používat vždy a všude.

Rád bych na toto znal odpověď, protože jak se ukázalo, je tato aplikace velice užitečná, protože na většině hřištích jsou veškeré uváděné údaje (metry na cedulích, springlerech, kolíky označující 150 a 100m ke greenu) velice nepřesné, někdy až o desítky metrů chybné.

Prosím o váš výklad,
Děkuji,
Daniel

Odpověď na dotazDanieli pojďme se podívat na znění Pravidla 14-3 a doplním výklad, o nějž mne žádáte.

14-3. Umělé pomůcky, neobvyklá výstroj a nezvyklé použití výstroje
Pokud Pravidla nestanoví jinak, nesmí hráč během stanoveného kola používat žádné umělé pomůcky nebo neobvyklou výstroj, nebo používat libovolnou výstroj nezvyklým způsobem:
a. které by mu mohly napomáhat při provádění úderu nebo při hře; nebo
b. k odhadu nebo měření vzdálenosti a jiných podmínek, které by mohly ovlivnit jeho hru; nebo
c. které by mu mohly napomáhat v držení hole, s výjimkou:
(i) navlečených hladkých rukavic;
(ii) nanesení kalafuny, pudru nebo vysoušecího či zvlhčujícího prostředku; a
(iii) omotání ručníku nebo kapesníku kolem rukojeti.

Vyboldovaný text jasně zakazuje použití GPS, laserů a všech jiných podobných systémů. Ani SkyDroid není povolenou pomůckou. Bez ohledu na kvalitu značení vzdáleností na hřištích. Existuje jediná výjimka, a tou je povolení těchto zařízení pro turnaj Soutěžním výborem. Pro běžnou hru můžete Vaši aplikaci používat do té doby, než Vás s ní poženou Vaši spoluhráči přes pole... ;o)

Velice jednoduchý výklad zakončený jednoduchým trestem. Za porušení Pravidla 14-3 následuje přímo DSQ.

Tak pozor na používání pomůcek, které Vám mohou dát informaci nepřípustným způsobem.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019