obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Spadlý míč z týčka, odstranění kolíku označujícího vzdálenost

A A A

Dobrý den,
prosím o objasnění dvou problémů:

1) Umístím míček na nízké týčko, které jak se později ukázalo bylo zapíchnuté mírně šikmo. Provedu nápřah a v okamžiku těsně před impaktem, kdy již nemohu švih zastavit, míček z týčka padá, takže hůl (třípar - krátké železo) trefí míč nevhodně a rána je totálně zkažená. Předpokládám, že ale rána platí, že jde o jiný případ než, kdy mi míček z týčka před vlastním švihem spadne a já jej mohu beztrestně umístit na týčko zpět.

2) Doufám, že předpokládam správně, že pokud mi v postoji nebo ve švihu překáží kolík označující vodní překážku, vzdálenostní kolík apod.(pochopitelně nikoli autový kolík) mohu jej dočasně odstranit. Jak je to ale v případě, kdy celkem robustní kolík označující vzdálenost od greenu je v předpokládané dráze letu míčku? Mohu jej dočasně odstranit jen z toho důvodu, abych jej netrefil? U menších kolíků označujících vodní překážku bývá nebezpečí jejich trefení menší, ale někdy se to může také povést? Mohu je před ránou odtranit. A jak je to obdobně u dalších překážek v dráze letu (tabulky označující zákaz vjezdu vozíků, docela často zcela nevhodně umístěných před greenem, kdy není problém je nízkou ranou s doběhem trefit?)

Děkuji z odpovědi a hlavně za skvělou poradnu.

Zdeněk K.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Zdeňku.

K bodu číslo jedna - ano, je to prostě pech, nic víc, nic míň. Rána to byla a pokračovat můžete buď ránou číslo dvě z pozice, kam se míč po tomhle neštěstí dostal, nebo s jednou trestnou znova natýčkovat a hrát třetí.

K bodu číslo dvě. Doporučuji si přečíst místní Pravidla, protože čas od času někdo vymyslí nesmysl typu "vzdálenostní kolíky jsou nepohyblivé závady"... Pokud tomu tak není, jde o pohyblivé závady, stejně jako třeba ty cedulky před greenem. A ty můžete prostě odstranit kdy se Vám líbí. Jen pozor na zdržování hry - pokud si na paru pět půjdete nejdřív odstarnit všechny kolíky a cedulky atk Vám přistane trest za zdržování jako nic...
A jak správně podotýkáte - nikdy nehýbejte s autovým kolíkem!


Díky za Váš dotaz Zdeňku a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018