Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Plavající míč, tzv. floater

A A A

Nedávno jsem šel okolo jezírka v Mstěticích a koukám, že na hladině plave míč. Přišlo mi to divné, moje míčky jdou vždy ke dnu ;)
Tak jsem ho vylovil a našel na něm logo GC Hostivař a nápis Floater (česky plovák, vor) a mě svitlo že se jedná o speciální míč.

Chtěl jsem se zeptat, jestli se jedná o míč povolený pravidly - nevím zda míč není dutý, nebo jak jinak je umožněno že míč plave. Také, pokud byste měl tyto informace, jestli je tento "Floater" kvalitativně na podobné úrovni jako normální míče (bude lítat stejně daleko, se stejnou rotací...)

Děkuji za odpověď,
Daniel

Odpověď na dotazV tomto druhém dotazu se dostáváme do další části Pravidel, o které běžní hráči snad nemají už ani ponětí. V závěru Pravidlové brožurky se nacházejí Dodatky II a III, ve kterých jsou přesně definovány tvar a provedení holí a také veškeré technické definice míčů.

Konkrétně k míči je třeba dodat, že hmotnost míče nesmí být větší než 1,620 unce (45,93 g) a průměr míče nesmí být menší než 1,680 palce (42,67 mm).

Na netu jsem našel parametry "plaváčků" vyráběných v Číně (kde jinde taky) a ty jsou následující: váha 1.6ounces (45.93g) a průměr 1.68inch (42.7mm). Míč tedy v tomto případě Pravidlům vyhovuje a je možné s ním hrát normálně golf. Nevím, jaké parametry měl Vámi nalezený míč a je těžké říct, zda by vyhovoval. Sám bych se do těchto experimentů nepouštěl, protože může být velice problematické udržet míč v přímém letu a také na puttování nemusí mít tyhle dvouvrstvé, v první řadě drivingové míče zrovna ideální vlastnosti.

Vy jste ale Dane narazil na jiný, bohužel opět rozšířený problém. Vy jste totiž našel pozůstatek činnosti zloděje. Jakpak se asi dostal drivingový míč z Hostivaře na hřiště ve Mstěticích? No jedině tak, že ho někdo v rámci úvahy "zaplatil jsem si je to celý moje" strčil do bagu. Za tenhle přestupek by měli případné pachatele vyhodit z drivingu a taky třeba i z klubu. Byť je to jen můj osobní názor.

Tak ať se Vám už příště nepoštěstí najít kradené balóny. A poměr mezi hrou neutopitelným míčem a míčem standardním budete muset zkusit najít sám, protože je to velice subjektivní záležitost. Hezkou hru všem , nikoliv kradenými míči!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019