Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Položená cizi wedge v dráze putu

A A A

Dobrý den pane Jone,
předem děkuji za Vaši poradnu, již několikrát pomohla při řešení sporných situací a dělá z mnoha z nás lepší golfisty.

Nyní k dotazu, při turnajové hře jsem šel puttovat, byl jsem cca 5 metru od jamky, a tehdy jsem si všiml že 3 metry za jamkou, ve směru mého putu, ještě na greenu asi metr před foregreenem leží wedge kolegy z flightu. Jelikož mě rušila, periferně jsem ji totiž vnímal jako rušivý moment, tak jsem požádal kolegu o to, jestli by si tuto wedge odnesl nebo ji přemístil jinam. On na to odvětil že tím že tam wedge položil neporušuje pravidla a nechal ji tam ležet.

Já jsem sice nikde nenašel trest za toto, ale golfový smysl pro fair play mi říká že jeho jednání je minimálně proti golfové etiketě.

děkuji za odpověd s pozdravem
Michal Kadlec

Odpověď na dotaz


Dobrý den Michale.

Není to poprvé, co se v Poradně objevuje takhle úděsný případ. Šel bych, wedge vzal a položil ji jinam. Co bych si myslel o týpkovi, kterému patří, bych se pokusil z hlavy vytěsnit. Nebál bych se po dohrání vyprávět všem o tom, s jakým blbcem jsem se na hřišti měl tu čest potkat. Včetně jeho celého jména.

Víc Vám v této situaci neporadím ani nepomůžu. Pravidla opravdu počítají s tím, že na golfu blbci nesedí dokonce ani tady vlevo...

Příjemnou hru bez podobných excesů Michale a díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019