Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Větev stromu brání v postoji

A A A

Dobrý den Michale.

Dnes jsem našel míček pod stromem ležet tak, že mi v postoji k založení bránila dlouhá těžká větev. (větev visí ze stromu a nejsem ve vodní překážce) Pokud nebudu chtít dropovat nehratelnou pozici mam jine moznosti?
1) jednou rukou pridržovat větev a druhou odehrát míč?
2) nechat vetev podrzet caddyho?
3) poprosit spoluhrace?

Dekuji
David

Odpověď na dotaz


Dobrý den Davide.

Všechny tři varianty, které jste uvedl, jsou ukázkovým porušením Pravidla 13-2. Zlepšení polohy míče, prostoru zamýšleného postoje nebo švihu nebo směru hry. To nepřipouští ani držení větve (...odsunutím, ohnutím nebo zlomením čehokoli rostoucího...) rukou při hraní míče ani nepovoluje toto pro hráče udělat jinou osobou (Hráč si nesmí zlepšit ani nikomu dovolit aby mu zlepšil:) a tyto postupy jsou jako porušení Pravidla 13-2 za dvě trestné.
Můžete tedy hrát jak leží a dávat pozor na Pravidlo 13-2 nebo vzít trestnou za nehratelný míč a postupovat podle Pravidla Pravidlo 28 | Nehratelný míč.

Díky za Váš dotaz a hezkou hru Davide!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019