Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Urychlení hry na PAR3

A A A

Dobrý den,
na některých hřištích jsou umístěny cedulky na odpalištích PAR3 jamek, které dávají hráčům tipy na zrychlení hry. Jednou z rad je: "... po dohrání svých míčů na green tyto míče omarkujte a nechte odehrát z odpaliště následující skupinu. Poté dohrajte jamku."
Pominu, že se kolikrát nejde nikam schovat a rozptyl ran odpovídá rozptylu golfových dovedností hráčů. Ale co mám udělat, když míče hráčů ze skupiny za námi skončí v pozici, která vadí mému patu? Mám počkat až dojdou na green (ne všichni tam musí být na první dobrou) a omarkují, nebo můžu omarkovat jejich míč a pak ho zase zpět umístit (divný)? Aplikace uvedeného tipu může přinést jak zrychlení, tak zpomalení hry, v krajním případě i zdravotní či pravidlové katastrofy. Co vy na to?

Hezký den
Igor

Odpověď na dotazDobrý den Igore.

Call Hole nebo někdy taky podobně Call On Hole, tak se říká takovému postupu na některé jamce, kde to může tempu hry zásadně pomoci. A nemusí to být jen par 3, byť na nich je to nejčastější řešení. Při Univerzitním mistrovství světa na Ypsilonce jsme jako Call Hole měli dvanáctku (docela "dostřelitelný" par 4), pravidelně se tato procedura využívá při Challenge Tour (a nejenom) na Kunětické hoře - jamka číslo 17...
Co se týká bezpečnosti , no tady asi nemám ani co říct ani co rozvést nebo dodat. Jinak k proceduře samotné. Velice ideální je, aby se o tento speciální provoz na dané jamce staral(i) rozhodčí. Na druhou stranu zkuste si při handicapovém dni nebo klubovém turnaji sehnat dva rozhodčí, že... Pak se tedy musí o vše postarat hráči. Přijdu ke greenu, mám dejme tomu dva míče na greenu a dva mimo něj. Označím a zvednu ty, co na greenu jsou, pokud skupina za námi už je nachystaná, nechám ty další dva ležet, pokud mám ještě čas, protože teprve přicházejí, pak zahraji ty další dva taky na green a označím je a zvednu rovněž. Uklidím se stranou (nejlíp za green) a dám znamení. Pokud míč z odpaliště pohne některým míčem, který jsem nechal mimo green ležet, pak ho jen vrátím beztrestně zpátky. pokud mi některý z míčů skupiny za námi bude překážet v dohrání jamky, označím jeho polohu, dohraji svůj míč a zvednutý míč pak umístím zpátky.

Igore máte pravdu v tom, že pokud tento postup hráči neovládají, pak může přinést i zpomalení hry... Nicméně bych se toho nebál a zkusil bych si to!

I Vám hezký den a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019