Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zahozený míč

A A A

Dobrý den,
krátce popíšu situaci a prosím o radu jak má postupovat hráč,který míč zahrál a jaký by byl případný postih hráče jež situaci zavinil:

hráč A zahrál na hřišti Y míč dlouhým drajvem tak, že se přikutálel až ke greenu jamky před ním, na které ale ještě patoval předchozí flajt. Hráče B na greenu to zřejmě rozčílilo, tak míček vzal a zahodil do biozóny vedle-tudíž míček zmizel... Hráč A a celý jeho flajt nechtěl vyvolávat bitku-i když podle mne to na pěsti bylo-a tak hráč A postupoval podle pravidla o biozóně s jednou trestnou ranou. Jak byste se zachoval k hráči A tak i B?

Upozorňuji,že to byl první dostřelený míček k předchozímu flajtu a nikoho neohrozil... Fore jsme křičeli všichni.

Díky
Honza

Odpověď na dotazDobrý den Honzo.

Nezlobte se, začnu něčím trošku zásadním a pak přejdu k odpovědi s pravidlovým základem...

Mluvit o BITCE a PĚSTÍCH při golfu je hodně za hranou. Tohle si prostě neodpustím a tahle slova jsou absolutně neslučitelná s golfovým prostředím.

Pravidlově je to jednoduchý oříšek. Pokud by mne hráč A přivolal, pak bychom spolu odhadli (třeba i s pomocí hráčů předchozího flghtu) místo, kde míč hráče A ležel a beztrestně bychom ho umístili (pokud jsou místo a poloha přesně známé a tato informace dostupná) nebo co nejblíž předpokládanému místu beztrestně dropnuli (pokud platí opak předchozí závorky). Jde totiž o pohnutí míčem ve hře v klidu vnějším vlivem - Pravidlo 18-1. Vnějším vlivem. Důležité je, aby bylo nade vší pochybnost jisté, že všechno proběhlo, jak popisujete, tedy aby bylo jasné, že vnější vliv (hráč B) míčem pohnul.
Hráče B bych posléze požádal, aby nečinil ostatním hráčům na hřišti materiální škody tím, že bude jejich míče zahazovat do míst, odkud si je nesmí vylovit...

Honzo díky za zajímavý dotaz a hezkou hru bez pěstních soubojů...
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019