Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hráč vs Soutěžící a pravidlo 7-2

A A A

Dobrý den,

1) pravidlo 7-2 povoluje HRÁČI výjimky ve cvičení. Jsou tyto výjimky platné i pro SOUTĚŽÍCÍHO? Pokud soutěžní výbor zakáže trénování před, během a mezi koly, dostanu trest pokud budu cvičit v souladu s výjimkami 7-2a až c?

2) pokud ve flightu vidíme porušení pravidla někým z jiného anebo dokonce z vlastního flightu a neoznámím to, hrozí mi nějaký trest? Něco jako "domluva o porušení pravidel"?

Děkuji.

David.

Odpověď na dotazDobrý den Davide.

K první části Vašeho dotazu:
Pravidlo 7-2. Během kola mluví o hráči, protože se to týká všech hráčů. Tedy pojem zahrnující ve vztahu k Pravidlům i názvy Spoluhráč, Soutěžící a Soupeř. Jakmile hraji turnaj, ve kterém nebyly žádné restrikce Soutěžním výborem stanoveny, pak mohu v souladu s výjimkami a) - c) Pravidla 7-2 "cvičit" během kola.
Soutěžní výbor nemůže zakázat trénování před, během a mezi koly. V souladu s Poznámkou 2 může ale zakázat cvičení mezi jamkami (toto je stálé Pravidlo všech světových profesionálních soutěží a sérií). V takovém případě není možné cvičit ani v souladu s body a)-c) a trestem jsou pak dvě trestné. Jeden za amatérů na Challenge Tour na Kunětické hoře si přesně tohle neuvědomil a zahrál si po dohrání jamky ještě jednou putt, který minul. Odcházel o dvě rány těžší...

Ke druhé části. Pravidlo 1-3. Dohoda o nedodržování Pravidel jasně říká, že trestné je dohodnout se na nedodržování pravidel nebo neudělení trestu. Chtěl bych tady malinko obejít všechny možné varianty, které jsou popsány především v Rozhodnutích. Radši se budu chvíli věnovat filozofickému pojetí základů golfu: Pokud se hráči budou navzájem k sobě na hřišti chovat tak, že budou přehlížet prohřešky těch druhých, pak celá hra ztratí smysl. Pravidla platí pro všechny (!) a pokud je někdo porušuje, poškozuje všechny, kdo s ním v té chvíli hrají soutěž. To není fér a je to proti všem základním principům hry zvané golf. Takže se pojďme rovnou domluvit všichni na tom, že se přehlížet nic nebude...

Díky za dotaz Davide a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019