Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vylepšení polohy míče na odpališti

A A A

Dobrý den,

potkal jsem se bohužel s velmi zarostlými odpališti, což mne vede k tomuto dotazu. Když je na odpališti tráva výšky cca týčka na driver, co se s tím (kromě ohodnocení po hře na recepci) dá dělat? Místy byla tráva ušlapaná, těžko soudit, jestli si někdo přede mnou už dělal prostor pro hůl a nebo jen lidé na těch místech stáli při odpalech. V každém případě asi mohu takové někým jiným dříve udusané místo využít pro svoje natýčkování. A nebo ne? Ale co když jdu na hřišti první nebo se třeba prostě do té jediné ušlápnuté trávy svým postojem "nevejdu"? Mám pak prostě smůlu a nebo existuje pro odpaliště nějaká výjimka z pravidla o vylepšování polohy míče a já bych se býval mohl po odpališti projít a týčkovat do mnou sešlápnuté trávy?

Děkuju Vám předem za odpověď.
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle.

Jedná se o jednu z nejzákladnějších situací, která je velice často opomíjena nebo nesprávně interpretována. O co se jedná?
Pravidlo 11-1. Nasazení míče a také 13-2. Zlepšení polohy míče, prostoru zamýšleného postoje nebo švihu nebo směru hry se toho dotýkají. Ve 13-2 jde o formulaci v odstavci Hráč není trestán a to v odrážce 4 - vytváření nebo odstraňování... Na odpališti máte právo nasadit míč (pokud používáte týčko, pak musí vyhovovat Pravidlům) a o vylepšování polohy začne být řeč až poté, kdy se míč dostane do hry. Tedy po prvním úderu nebo aspoň při nepodařeném pokusu o úder. Takže jste se býval mohl po odpališti projít.

Pavle hezkou hru a díky za dotaz!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019