obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vylepšení polohy míče na odpališti

A A A

Dobrý den,

potkal jsem se bohužel s velmi zarostlými odpališti, což mne vede k tomuto dotazu. Když je na odpališti tráva výšky cca týčka na driver, co se s tím (kromě ohodnocení po hře na recepci) dá dělat? Místy byla tráva ušlapaná, těžko soudit, jestli si někdo přede mnou už dělal prostor pro hůl a nebo jen lidé na těch místech stáli při odpalech. V každém případě asi mohu takové někým jiným dříve udusané místo využít pro svoje natýčkování. A nebo ne? Ale co když jdu na hřišti první nebo se třeba prostě do té jediné ušlápnuté trávy svým postojem "nevejdu"? Mám pak prostě smůlu a nebo existuje pro odpaliště nějaká výjimka z pravidla o vylepšování polohy míče a já bych se býval mohl po odpališti projít a týčkovat do mnou sešlápnuté trávy?

Děkuju Vám předem za odpověď.
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle.

Jedná se o jednu z nejzákladnějších situací, která je velice často opomíjena nebo nesprávně interpretována. O co se jedná?
Pravidlo 11-1. Nasazení míče a také 13-2. Zlepšení polohy míče, prostoru zamýšleného postoje nebo švihu nebo směru hry se toho dotýkají. Ve 13-2 jde o formulaci v odstavci Hráč není trestán a to v odrážce 4 - vytváření nebo odstraňování... Na odpališti máte právo nasadit míč (pokud používáte týčko, pak musí vyhovovat Pravidlům) a o vylepšování polohy začne být řeč až poté, kdy se míč dostane do hry. Tedy po prvním úderu nebo aspoň při nepodařeném pokusu o úder. Takže jste se býval mohl po odpališti projít.

Pavle hezkou hru a díky za dotaz!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018