Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

5 minutový limit na hledání míčku

A A A

Potřeboval bych si vyjasnit, jak je to přesně s 5ti minutovým limitem na hledání míčku. Při turnaji na hřišti v Hluboké jsem odpálil míč na nízko sekanou plochu, na které ovšem bylo napadané listí. Dopad míče viděli i spoluhráči z flightu. Po 5ti minutách hledání jsem se začel vracet odehrát nový míč. Spoluhráči pokračovali v hledání - místo dopadu bylo jasné a nebylo kam spěchat. Nový míč jsem ještě neuvedl do hry a spoluhráči původní míč pod listím našli. Pokračoval jsem tedy ve hře původním nalezeným míčem. Nejsem si ale jistý zda po uplynutí těch 5ti minut nebyl míč automaticky ztracený a to že ho spoluhráči později našli už nemělo na jeho stav vliv.
Michal

Odpověď na dotazDobrý den Michale

Odpověď na Váš dotaz leží v Pravidlové brožurce na straně 41 a tedy v části zvané Definice. Ocitujeme si první - důležitý - odstavec:
Ztracený míč (Lost Ball)
Míč je "ztracený", jestliže:
a. není nalezen nebo identifikován hráčem jako jeho vlastní do 5 minut od okamžiku, kdy jej hráčova strana nebo některý z jejích nosičů začal hledat;

Váš míč tedy ztracen byl a můžeme použít i slovo "automaticky". Jakmile hráči nenajdou míč do pěti minut od zahájení hledání, je ztracen.
Snad jenom zajímavou poznámku z mé strany. Na Kutné hoře, respektive na hřišti Casa Serena na Roztěži docházelo před dvěma roky při European Senior Tour k hledání míčů běžně. Na jamce číslo čtyři často do dopadové zóny hráči posílali své nosiče, aby hlídali kam míče dopadnou nebo se zakulí. Nosič je součástí hráčovy strany. Mému kolegovi Jirkovi Kubelíkovi se stala (nikoliv pro něj) nepříjemná věc. Hráč zahrál do roughu a jeho caddy vyrazil okamžitě hledat. Mezitím oddrajvovali jeho spoluhráči, museli ujít přes dvěstě metrů no prostě utekla fůra času. Když jim Jirka řekl, že ho to mrzí, ale že je míč ztracen, protože uplynulo pět minut, hráč se hlasitě podivil co že je to za nesmysl. A tak mu Jirka vysvětlil, že jeho caddy už tři a půl minuty hledal, než dorazil do daného místa on. Hráčovi bylo vše okamžitě jasné. Limit běží od chvíle kdy hráč nebo jeho strana (právě třeba jeho kedík, nikoliv však spoluhráč ve flightu při turnaji na rány nebo při Stablefordu) začnou hledat.

Co nejméně ztracených balonů a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019