Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Místní pravidla

A A A

Dobrý den,

V Molitorově jsem se setkal s místním pravidlem beztrestné úlevy (malé stromky do výšky hráče se zdviženou holí )
Toto pravidlo zvýhodňuje hráče vyššího vzrůstu.
Může nastat i situace že 2 balonky budou ležet na stejném místě a jeden hráč využije úlevy a druhý bude muset z nevýhodné pozice hrát.
Lze tedy stanovit takovéto místní pravidlo???

Předem děkuji za odpověď.
Martin.

Odpověď na dotazDobrý den Martine.

Sám velice správně cítíte, že je to úplný nesmysl a nefér. Stejně jako snaha "nařídit" při turnaji hráči, že nesmí některou svoji hůl na některé jamce používat... Obojí proti Pravidlům. Já k tomu snad ani nemám co víc říct. Je potřeba chráněné stromky jasně označit. Modrou stuhou, kůlem.
Nicméně když už se stane, že jsou taková nebo podobná nefér Místní pravidla ve hře, je vždycky možné při turnaji podat protest. Nejlepší je upozornit ještě před turnajem, že hra bude nefér. Právě tak hráč určitě může aspoň zkusit diskutovat s předsedou STK v klubu nebo aspoň kýmkoliv na recepci tento nesmysl i když půjde jen o fíčkovou hru.
Je děsná škoda, že se kluboví eSTKáři a ostatní, kdo místní pravidla sestavují a hřiště značí, nedokáží obrátit se žádostí o konzultaci na někoho, kdo umí poradit. Možná ne 100% ale většina klubů má svého certifikovaného rozhodčího, ČGF má 14 rozhodčích s certifikátem R&A, 5 rozhodčích I.třídy a stovky rozhodčích II. a III. třídy. Dá se předpokládat, že by (aspoň doufám...) kdokoliv z nich dokázal taková Místní pravidla upravit nebo přizpůsobit správným značením hřiště.

Martine i já díky a snad se v Molitorově situace zlepší...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019