Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Upřesnění dotyku vlajky

A A A

Dobrý den, trošku jsem (zřejmě) jinak pochopil dotaz na dotyk praporkové tyče - viz http://www.golf.cz/pravidlova-poradna/?show=1603

Horror na hřišti: Spoluhráč-tedy nikoliv můj caddy,ale kolega z "flajtu", v jiných sportech vlastně soupeř, by mi teoreticky vždy mohl (i 18x) po odehrání patu během koulení míčku strčit vlajku do jamky a 36 ran je "na světě". Samozřejmě je to nesmysl, protože kdyby to udělal podruhé, jeden z nás by si ten rok golf už nezahrál:-)), ale právě tak jsem pochopil dotaz : po odehrání patu strčil spoluhráč vlajku do jamky........a já mám 2 trestné??

Dotaz berte s úsměvem a přeji hezkou hru i správné rozhodování sporných případů
Láďa M.

Odpověď na dotazLáďo dobrý den.

Určitě míříte správným směrem. Ostatně jsme vedli diskuzi na stejné téma ohledně tohoto dotazu s předsedou Komise rozhodčích ČGF Daliborem Procházkou když jsme se tento týden potkali v Mariánských lázních.
Shodli jsme se, že kdybychom mohli vyšetřit víc detailů - což Pravidlová poradna na rozdíl od šetření případů v praxi příliš neumožňuje - dospěli bychom možná až k neoprávněnému obsluhování Praporkové tyče (17-2. Neoprávněné obsluhování). V takovém případě by samosebou 36 ran bylo na světě ale odnesl by si je "kolega z flightu", neboli spoluhráč. V případě, že byste hráli jamkovku a šlo tedy o Vašeho soupeře, pak by vs takovým "postupem" dorazil zápas nejdál na desítku, protože v jamkovce je trest za neoprávněné obsluhování "fangle" ztráta jamky.
Dotaz pana Aloise jsem chápal jako možnost beztrestného dohrání jamky s praporkovou tyčí v jamce. Taková možnost dle daného Rozhodnutí neexistuje...

Dotaz jsem i tak s úsměvem vzal a rozhodně nebyl od věci! I Vám přeji prima zábavu na golfu a hezkou hru Láďo!

Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019