Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nedohraná jamka=11 ran: doplnění

A A A

Dobrý den, pane Jone.

Chtěl bych se trochu zastat pánů, kteří tu za dotaz o 11 ranách dostali tak vyčiněno. Máte samozřejmě pravdu, ale Jan psal, že kolega říkal "někde na turnaji platilo", a to mi připomnělo kvalifikace na World Amateur Golfers Championship, které se hrají i u nás, a kde se sice hraje na rány s vyrovnánám, ale maximální skóre na jamce je par+5. To je ještě méně než 11 a tam to kolega klidně mohl slyšet a dokonce tak i hrát.
Dále v USA se pro výpočet handicapu sice hraje na rány, ale podle principu Equitable Stroke Control jsou stanovena maximální skóre na jamku, takže hráč si (pro hcp účely) zapisuje méně, než hrál, případně zvedne míč a napíše si 10 (není to vždy stejně, mají na to takovou tabulku, zeptejte se pana Googla).

Takže chci říci, že 11 opravdu ne, ale takový nesmysl to zase není.
Díky za poradnu a hezkou hru!

Milan
PS. Myslel jsem, že mých 12 na paru 4 je historický zápis, a koukám, že jsem se hodně přecenil .-)

Odpověď na dotazMilane dobrý den.

Moc děkuji za doplnění. Nicméně - a prosím neberte to jako snahu o prosazení jediné správné pravdy - nerad bych v českém prostředí, které se řídí hendikepovým systémem a golfovými Pravidly R&A říkal, že ve hře na rány je možné nedohrát jamku a "něco" si napsat. To prostě opravdu nejde. A pokud jsou opravdu turnaje na úpravu Hcp vypsány tak, že se (byť s vyrovnáním) někde hraje s podmínkou "napiš par + 5", tak mě z toho jímá hrůza dál...
Pokud se takhle hraje bez možnosti upravit si Hcp tak to je ještě nějak "představitelné". I tak bych chtěl ale vidět řešení v hypotetické situaci, kdy dva hráči skončí na prvním místě, oba mají stejný součet a oba mají, třeba ještě ke všemu na stejné jamce napsáno 8 (par 3+5). Jak určit vítěze? Že se bude zjišťovat, jestli pán A zvedal míč na 3+5 šest metrů od jamky a proto vyhrál, protože pán B zvedal míč na výsledek 3+5 v bunkeru deset metrů od jamky?
Pravidla jsou taková; Pravidlo 3 | Hra na rány (sem patří i hra na rány s vyrovnáním a Stableford - ovšem při Stablefordu se jamka smí škrtnout - to všichni víme) 3-2. Nedohrání jamky

Milane ještě jednou díky za rozšíření problematiky a přeji Vám taky hezkou hru!
PS: drive do lesa za green a statečný boj o cestu zpět bez jediného dropu, sedmnáct na green a dva putty - nejvíc mě rozsekal spoluhráč, když říká "hraj v klidu, já ti to počítám, máš čtrnáct..." :))))


Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019