Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

používání bugin

A A A

Mám dvě otázky na téma používání bugin (golf carts), jednu z oblasti etikety obecně, druhou z oblasti soutěžního golfu.

1) Byl jsem svědkem několika emotivních sporů na téma přednost ve hře při používání bugin - jednalo se o spor "pěšáků" a "jezdců". Jde o to, že flajt s buginami je zpravidla rychlejší a ostatní hráči by mu tedy měli umožnit předejití. Flajt bez bugin obvykle argumentuje tím, že dodržuje stanovené tempo hry a cítí se poškozen tím, že pokud dají přednost ve hře, budou sami neustále čekat a pouštět ostatní. Místní pravidla přitom v tomto směru žádná ustanovení neobsahují. Oba tábory mají pádné argumenty pro i proti a jak to tedy je správně podle pravidel?

2) Tábor "jezdců" občas požaduje, aby soutěžní výbor umožnil používání bugin při klubových turnajích s tím, že to umožní hrát klubové turnaje i fyzicky méně zdatným hráčům např. při vysokých teplotách a urychlí to tempo hry. Protiargumenty "pěšáků" uvádějí neoprávněné výhody "jezdců", nestejné podmínky pro všechny a že hru na bugině není možné uznat za plnohodnotnou a platnou pro úpravu EGA HCP. Je tedy podle pravidel možné hrát klubové turnaje na úpravu hendikepu s možností použití bugin?

Děkuji předem za názor a díky i za celou Poradnu, člověk vždy objeví něco, co je zajímavé a co neznal.
Jonáš
GC Beřovice

Odpověď na dotazDobrý den pane Jonáši!

Dneska musí být v Beřovicích opravdu nádherně! No ale pojďme si popovídat u bugynách a já se pokusím vyjádřit svůj názro na Vámi popsané skutečnosti.

ad 1) Pravidla v různých momentech na "pěšáky" a "jízdu" pamatují. Z hlediska opdovědi na Váš dotaz v prvním odstavci je a bude stěžejní naprosto neodvolatelně text základní části Pravidlové brožury, a to text Etikety.
V ní se totiž píše:
Přednost na hřišti
Přednost na hřišti je určena rychlostí hry skupiny, pokud není Soutěžním výborem určeno jinak. Libovolná skupina hrající celé kolo má právo předejít jakoukoli skupinu hrající neúplné kolo. Pojem ”skupina” zahrnuje i jednoho samotného hráče.

Opět si přeložme tento text do češtiny. Pak z něj dostaneme zásadní pravidlo slušnosti při pohybu po golfovém hřišti, který nám nařizuje uhnout z cesty každému, kdo je rychlejší, než my (já). Pokud tedy na hřišti chodí pěšáci a dojede je jízda, pak samosebou pěšáci uhnou, aby dodrželi jeden z veledůležitých odstavců Etikety. ta totiž neřeší vztah pěšáků a jízdy ale rychlosti skupin hrajících na tomtéž hřišti. A řeší je samozřejmě správně. Opakuji - pomalejší skupina dává přednost rychlejší, ať už se pohybují všechny skupiny po svých, na bugynách nebo je to vše promícháno.

ad 2) Ten druhý odstavec je co mě děsí nejvíc. Ano, setkáváme se s tímto požadavkem i na turnajích amatérů organizovaných při české profesionální sérii. Osobně s tím absloutně nesouhlasím. Řešení by mohlo být například následující. Jeho autorem byl kolega Jirka Kubelík a odehrálo se v Telči. Přišel pán ze skupiny nikoliv "jízdní" ale ze skupiny lenochů. Jal se nám tvrditi, že jest takto zvyklý běžně se pohybovati při turnajích po hřištích nejenom českých a tvrdošíjně lpěl na tom, že bugynu bude míti i na turnaj amatérů při Strokeplay Championship PGAC. Nevyhověl jsem mu. Jirka tehdy pánovi navrhnul, ať si pořídí za polovic ceny kedíka, že mu ho seženeme. Nosič z řad juniorů dostal nádherných pět set za čtyři hodiny práce, pán si neskutečně liboval a ušetřil...
A teď daalší část. Pokud budou jezdit na bugynách VŠICHNI účastníci aspoň v kategorii, budiž (ačkoliv je otázka, jestli jde ještě o sport...). Argument, že pak nejsou splněny handicapové podmínky, neobstojí. I kolo absolvované na bugyně, pokud je odehrané na znormovaném hřišti a v předepsaném sledu jamek, je kolem soutěžním a výsledek je platný. Bude tedy záležet na Soutěžních výborech, jestli dokáží dostatečně silně argumentovat směrem k hráčům a jestli jim povolí / nepovolí / povolí (nedej bůh!) jen někomu - používat bugynu.
No a pak je tady otázka nemocných nebo zraněných a to už je podle mne na osobní znalosti toho či onoho člověka. Ale třeba Jirka Ježek, paralympijský vítěz a držitel mnoha a mnoha titulů také chodí po hřišti pěšky. Co k tomu dodat? Na druhou stranu jsem třeba viděl fantastickou věc v nabídce myslím že Ittecu - bugynu upravenou pro nechodící postižené. S takovým člověkem doslova na vozíku, bych si zahrál golf moc rád, to mi všichni věřte...

Pane Jonáši od člověka Věšeho jména a zkušeností si slov chvály vážím velmi.
Děkuji za ně i za příspěvek!
Prosím pozdravujte v Beřovicích!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019