Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vodní překážka přechází do autu

A A A

Dobrý den pane Jone
V Hostivaři je na první jamce vpravo aut označený bílými kolíky (jedná se o cestu). K němu je zevnitř přilepená vodní překážka. Samozřejmě jsem ránu \"šlajsnul\", míček vletěl do vodní překážky a já nevěděl, jestli je jen ve vodě (a můžu tedy dropovat), nebo jestli je až v autu. Jaký je správný postup, když nevím, kde míč skončil? Když míček najdu až na cestě, pak je v autu a není co řešit. Když ho najdu ve vodě, pak také není co řešit. Ale když nevím?

Krásný den a díky za skvělou poradnu
Martin Z.

Odpověď na dotazMartine dobrý den.

Hráč si musí být nade vší pochybnost jistý, že míč je ve vodě. V tomhle případě a při pochybnostech, které se dají z Vašeho popisu situace vyčíst, bych bohužel hráče (tedy Vás) musel poslat zpátky a hrát ránu s jednou trestnou z původního místa. Byť je to hodně přísné, je to tak správné a taky spravedlivé...
Využiji této příležitosti a také rozšířím odpověď o sdělení, že je to přesně situace (míč může být ztracen mimo vodní překážku nebo mimo hřiště), kdy hráč může zahrát míč provizorní. A teprve podle situace "na místě" zvolí další postup. Jak píšete Vy - když bude míč ve vodě, pokračuje se původním míčem (jak leží nebo drop podle Pravidla 26), pokud se původní najde v autu (nebo vůbec nenajde), hraje se dál provizorním.

Martine díky za chválu i dotaz a hezkou hru!


Dotaz se týká pravidel: 27-1. Ztráta rány a vzdálenosti; Míč mimo hřiště; Míč nenalezen do pěti minut a. Ztráta rány a vzdálenosti b. Míč mimo hřiště c. Míč nenalezen do pěti minut 27-2. Provizorní míč 26-1. Úleva pro míč ve vodní překážce 26-2. Míč odehraný ve vodní překážce

Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019