Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Časy na golfu

A A A

Zdravím a přeji krásné golfové jaro,

protože se na různých hřištích setkávám s jiným výkladem časů u maršálů nebo rozhdčích na odehrání míče,rád bych se zeptal na:
kolik času je na :3,4 a 5 par?
ptám na 4 hráče,nebo 3 hráče...
kolik času má hráč na odehrání přijde-li na něj řada na odplišti/ferveji/greenu?
Jde o to,že se neustále mluví o pomalosti hry, tak mně to zajímá vztažené na české poměry běžných turnajů( nebo i na PGA ).

Děkuji
Přemek

Odpověď na dotaz


Přemku dobrý den.

Časové limity se určují dle daných poměrů (obtížnost jamky a hlavně par jamky jsou základní veličiny), přání majitele a taky příčného profilu hřiště.
Při každoročním školení maršálů se ti certifikovaní dozvídají, že na 18 jamek by mělo být za normálních okolností přiděleno maximálně 4 hodiny a 30 minut. Bereme "fíčkovou" hru ve čtyřech míčích. Tenhle limit se pak rozdělí pro lepší orientaci na 2.15 a 2.15 na devítky a pak vychází 15 minut na každou jamku. Jinak je tomu na turnajích.
Klasicky je jako základ brán limit 12' na par 3, 14' na par 4 a 17' na par 5. Ale do toho se pak musí exaktně započítat přechody mezi jamkami a zvážit obtížnost. Tak se kompletně změní limit na jednotlivé konkrétní jamky a třeba i dost dramaticky. takže můžete mít v jedné osmnáctce vedle sebe třeba par 3 s limitem 18 minut (kvůli dlouhému přechodu) a hned po něm par 5 bez větších problémů (žádná překážka, široká fairway, plochý green) s limitem pouhých 15 minut...
Pro amatéry se běžně používají limity 50 a 60 vteřin na ránu, profíci mají o deset vteřin méně. Tak tomu bylo na Czech PGA Tour za našeho působení, co jsem si vloni všiml, tak nový tým řídící pro tuto soutěž předepsal profesionálům "amatérské" limity.

Čas na ránu se ale v běžných turnajích, kde není tato regulace ve hře, neuplatňuje. Pokud budete hrát turnaj ČGF a podle platné Hard Card, pak tyto limity jsou v platnosti a doporučuji tento odstavec dobře přečíst.

Hezkou hru a díky za dotaz Přemku.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019