Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Problematický stav odpaliště

A A A

Loni na podzim jsem se svým 12 letým synkem dorazil na odpaliště 3 parové jamky jednoho z pěkných, ovšem nijak prestižních našich hřišť. Žluté kameny byly umístěny v malém ďolíčku mezi bochánky žlutého a bílého odpaliště, vzdálenost cca 190 m na střed greenu. Relativně rovný pruh vytyčeného odpaliště měl hloubku tak půl metru a podle toho také vypadal - zcela vyřízkovaný pruh - po dešti - bahnité hlíny. Z normálního odpaliště bych hrál 5i, ale bál jsem se, že se míček odrazí od zadního svahu standardních žlutých odpališť a tak jsem hrál 6i a nějak to dopadlo. Zásadnější problém ale řešil synek, který na přestřelení vzdálenosti potřeboval alespoń dřevo, kterým by svah ale nepřestřelil. Rozhodl se proto hrát z přední hrany plochy "bílého odpaliště", kterou jsme považovali za vyhovující požadavku vzdálenosti 2 holí od vymezených kamenů žlutých. Kolemjdoucím místním seniorem však byl poměrně hrubě vypakován, že na "mistrovských" nemá co dělat. Ustoupili jsme, ale zbyly 2 dotazy:
1) Podle mašeho názoru syn byl v právu - délka 2 shaftů driveru dosahovala až na bílé odpaliště od takto umístěných pro nás platných žlutých kamenů.
2) Existují nějaká rozhodnutí, která umožňují natýčkovat mimo definovanou plochu odpaliště,
a) pokud je v nevyhovujícím stavu tak, že jinde by to na hřišti znamenalo jistou úlevu (např. náhodná voda) nebo
b)když část odpaliště neumožnuje korektně funkci odpaliště realizovat (např. je na ní strmá terénní vlna = svah dalšího odpaliště).

Selskou logikou bych si myslel, že by nemusel vzniknout žádný problém, kdyby se "nepoužitelná hloubka" odpaliště nepočítala a mohlo se "zacouvat dále", ale dokážu si představit, že britský náhled na českou vynalézavost se může jmenovat DQ...

Děkuji za Vaší skvělou práci a to nejen odbornou úrovní v této poradně, ale především vstřícným, lidským a kultivovaným pojetím. Nejlepší reklama na to, že golf je především sportem dobrých lidí. Poradnu jsem přečetl úpně celou a bylo to potěšení z osvěžení pravidel.

Pavel Novák

Odpověď na dotazDobrý den Pavle

Nejdřív bych chtěl moc poděkovat za poslední odstavec. Díky Vašim slovům v něm mám pocit, že Poradna funguje tak, jak bych si představoval. A to je nejlepší motor jakékoliv lidské činnosti. Díky!

A teď už k pravidlové části odpovědi. Začnu nejdřív poněkud zeširoka. Pravidla mají několik důležitých kapitol. Stejně jako se dost často nevěnuje pozornost etiketě ze strany hráčů, bývá podceňována část zvaná Definice správou hřiště, maršály, greenkeepery nebo členy Sportovně technických komisí. Definice určují jak má být hřiště označeno a připraveno na hru. Odpališti to celé začíná a s kolegou Jiřím Kubelíkem například na turnajích PGA odpaliště kontrolujeme před zahájením každého kola.

Definice odpaliště je srozumitelně popsána:
Odpaliště (Teeing Ground)
"Odpaliště" je místo, odkud se začíná hrát právě hraná jamka. Je to pravoúhlá plocha o délce dvou holí, jejíž přední a postranní okraj určují vnější obrysy dvou k tomu určených značek. Míč je mimo odpaliště, jestliže celý leží mimo ně.


A teď si řekněme jak vypadá problém s hrou mimo odpaliště:
11-4. Hra odjinud než z odpaliště
a. Hra na jamky
Jestliže hráč začne hrát jamku odjinud než z odpaliště, není to trestné, ale soupeř může okamžitě požadovat, aby hráč svou ránu zrušil a beztrestně hrál nový míč z odpaliště.
b. Hra na rány
Jestliže hráč začne hrát jamku odjinud než z odpaliště, je potrestán dvěma trestnými ranami a musí začít hrát znovu z odpaliště.
Jestliže hráč neopraví svou chybu před tím, než zahraje ránu z následujícího odpaliště, nebo v případě poslední jamky kola před opuštěním jamkoviště neoznámí svůj úmysl tuto chybu napravit, je diskvalifikován.
Rána zahraná míčem odjinud než z odpaliště ani žádné další rány zahrané hráčem na dané na jamce předtím, než opraví tuto svou chybu, se do výsledku nezapočítávají.


Takže Váš syn byl v právu a postupovali jste původně správně. Ke druhé otázce bohužel, no, popravdě řečeno spíš bohudík, říkám; ne. Víte, ono příliš mnoho demokracie škodí. A nechat na hráčích, aby si určovali, kdy mohou "couvat" a něco vynechávat, by vedlo k velice nepříjemným dohadům na hřištích. Jeden by chtěl couvat, druhý by mu to dovolit nechtěl... Víte o čem mluvím. Viz. hráč, který se Vás a syna snažil (zřejmě dramatickým způsobem, který přiliš neopisoval ani ducha hry ani společenskou slušnost) moralizovat a vyhnal vás ze správného pravidlového řešení. Zřejmě by byl jedním z prvních, kdo by se byl schopen na "abšlágu" pohádat do krve. Jenom malinkatá rada: pokud si budete jistí postupem a někdo se Vás bude snažit přesvědčit, že to děláte špatně, pak ho požádejte, aby Vás laskavě nechal hrát a mezitím si potichu přečetl Pravidla.

Ještě jednou díky moc za chválu a přeji příjemné chvíle na golfu nekažené chytrými řediteli zeměkoulí a jiných planet.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019