Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zapovězené úkony při čtení greenu

A A A

Dobrý den,

zaujal mne článek uveřejněný na serveru čgf (http://cgf.cz/ArticleDetail.aspx?IDArticle=442893705&IDMenu=74700507) ohledně zapovězených metod čtení greenu. Můj dotaz je, jestli se toto týká pouze situací, kdy hráčův míč už na greenu leží nebo jestli se aplikace vztahuje i na čtení greenu, pokud míč je na forgreenu nebo i mimo green a hráč odtud hraje putterem. Právě totiž vidím Roryho, že v Dubaji má míč za greenem, v ruce putter a stojí uprostřed předpokládané dráhy, po které bude hrát míč a zkoumá simulovaným úderem nad povrchem, kam \"to teče\"... a tedy by se proti výše uvedenému výkladu provinil.

Jinými slovy, jedná se také o dráhu patu, i když míč je mimo green, přestože hraju putterem a tedy vlastně patuji ?
A nebo je jednoznačným kritériem pro to, zda se jedná o dráhu patu či nikoliv pouze poloha míče bez ohledu na \"nářadí\" pro další úder?

Díky
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý den.

Je potřeba zase nejdřív nahodit na koleje terminologii...
Oddíl II – Definice - Dráha puttu (Line of putt) - ...po úderu na jamkovišti...
Rána putterem padesát metrů nebo pět centimetrů od greenu není putt. V uvedeném článku jde v první řadě o to, aby se hráč nedotkl dráhy puttu při určitých specifických metodách čtení greenu (Aimpoint...).
Nicméně, pokud bude hráčův míč ležet mimo green a hráč si půjde na green vyzkoušet nad dráhu další rány hrané putterem (nikoliv tedy dráhu puttu) jak to asi poteče (jako to udělal Rory McIlroy), pak ještě pořád může na greenu něco stlačit a porušit tak Pravidlo 13-2. Zlepšení polohy míče, prostoru zamýšleného postoje nebo švihu nebo směru hry! Pokud by to udělal, pak bude mít dvě trestné. Pokud ale k porušení tohoto Pravidla nedošlo, pak Rory není (správně) trestán...

Snad je to trochu čitelnější Pavle. Hezkou hru!

Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019