Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Chybějící značení vodní překážky na hřišti.

A A A

Díky za veškeré předchozí odpovědi.
Takže další všetečné dotazy:

1) Míček v jezírku před greenem. Chtěl jsem dropovat na 2 hole od místa, kde míček prošel spojnicí červených kolíků, ale tento prostor byl celý ve vodě ! Někdo zřejmě vytahal nebo odnesl část kolíků. Překážka byla značená zřejmě nesmyslně, ale nedalo se dohledat kde všude byly chybějící kolíky zapíchnuté (asi to byl systém kolík s tenkým drátem na zapíchnutí). Situaci jsme řešili tak, že jsme "odhadli" kde asi chybějí kolíky a podle toho dropovali (drop dál od vlajky nebo hra z původního místa by byly mnohem těžší penalizace). To ale zřejmě nebyl korektní postup. Co v takové situaci - shánět rozhodčího a plán značení hřiště?

2) Podobná situace Hluboká 12-tá jamka. Chybí značení, které část rafu v tomto místě obvykle označuje jako podélnou vodu. Nedá se předpokádat, že šlo o úmyslnou změnu značení hřiště.
Vybírám si variantu, že prostě tento den se v daném místě voda nekoná, a beztrestně zakládám hůl do bahna za míček. Ale jistý si postupem nejsem ...

Michal

Odpověď na dotazDobrý večer Michale

Pokud chybí někde značení vodní překážky (nebo podélné vodní překážky), pak tam, kde chybí kolíky, určuje hranici takzvaná přirozená hranice, tedy hranice běží od kolíku k hladině vody a pak po jejím okraji až k dalšímu kolíku. Celou tuto situaci popisuje přesně takto také Rozhodnutí 26/2. Takže jste měl postupovat stejně, jako kdyby byly kolíky umístěny přímo na hranici hladiny vodní překážky a díry po vytažených kolících jsou v tomto případě o ničem. Jinak se jedná klasicky o špatnou přípravu hřiště a špatnou kontrolu Soutěžním výborem a rozhodčím před turnajem.

Ve druhém případě jste postupoval správně - kde není nic označeno, tam se míč hraje jak leží nebo v souladu s jinými Pravidly (třeba jako nehratelný s jednou trestnou ránou). Nic na tom nemění ani zvyklosti ani dlouhodobé značení, které je najednou pryč.

Díky za otázky!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019