Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Horší povrch na fairwayi

A A A

Dobrý den,
na některých horších hřištích je často vidět na fairwayi díra mezi trsy trávy do které míček zapadne nebo naopak vyšší drn za který se míč schová a při krátkých slabších úderech je špatně hratelný a téměř vždy se topne. Nejde ani o označenou půdu v opravě ani o díru norujícím zvířetem, prostě tam je nerovnoměrný nekvalitní travnatý povrch. Je to půda v abnormálním stavu nebo existuje nějaké konkrétní pravidlo na úlevu pro tuto situaci ?

Petr Zábranský

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.

Přesně vím, o čem je řeč. Bohužel žádné konkrétní Pravidlo úlevu od tohoto jevu, který na LET nazýváme "General conditions of the course", neboli "Obecný stav hřiště", neposkytuje.
Soutěžní výbor ale v takovém případě, kdy se výskyt poškození travního povrchu na fairwayích vyskytuje na daném hřišti hodně často (pak už to asi není moc "fér-way") může umožnit hráčům využít "stavění" míče. To je jediné spravedlivé řešení takové situace. Při běžné fíčkové hře si hráči mohou stavění samozřejmě dohodnout mezi sebou, na turnaji bez schválení Soutěžním výborem v žádném případě.

Petře hodně štěstí v roce 20145 a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019