Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Znovu dotaz k 2. jamce v Berovicích

A A A

Dobrý den, pane Jone,
Rád bych se ještě vrátil k situaci na tříparu přes jezírko, prosím:
Má první rána z tee: Míček přeletí žlutovodní jezírko, dopadne někam mezi green a vodu, ale pak se skloněným roughem líně kutálí zpátky k vodě. Nejsme nejmladší flajt a tak to naše dioptrické oči nevidí úplně přesně, takže nám není jasné, jestli míč skončil v trávě nebo ve vodě. Tudíž, pln obav a také naděje, modlíce se ke Golfovému Nejvyššímu (GN), vydávám se kolem jezírka do roughu u greenu. Tam odhalím, kterou ze 2 možností GN zvolil:
A) Míček je v roughu. Tak si přihraji na green a po jednom až několika puttech končím parem až triplem;
B) Míček nenajdu, takže usoudím, že je vodě. Podle toho, co jste odpověděl na jiný dotaz k situaci na téhle jamce, si tím zadělám na procházku nebo proběžku zpátky k odpališti, abych odpálil třetí ránu, nadávajíce, že tu delší hůl jsem měl vzít do rukou rovnou. Na spojnici jamka – voda – odpaliště totižto není mezi vodou a odpalištěm nějaký rozumný kousek pevniny. Tento postup poněkud zdrží můj flajt a taky alespoň jeden flajt za mnou - přeci jenom již neběhám tak jako zamlada.

Nenašel by se nějaký vhodný alternativní postup za účelem zrychlení hry? Předpokládejme, že na jamku není aplikovatelné nějaké šikovné lokální pravidlo, které by umožnilo zrychlit hru provizorní ránou.

Podstatné je, že po první ráně nevím, jestli je míček ve vodě nebo není. Nedomnívám se, že míč ve vodě je, jenom připouštím, že by být mohl. Mý flajťáci to taky neviděli pořádně a souhlasí s mým názorem. Já vím, že se předpokládá, že alespoň na tříparech i dědkové dohlédnou kam pálí, jenomže, omlouvám se, viděli jsme sice míček dopadnout na zem, ale neviděli, kam se mrška zakutálela. Mohu/mám/nesmím zahrát provizorní míč?

Děkuji,
Ivo

Odpověď na dotaz


Dobrý den Ivo

Váš postup je ve všech ohledech správný. Existuje jedno vyjímečné Místní pravidlo, které umožňuje zahrát míč provizorně podle Pravidla 26-1, ovšem musí skutečně být použito pro daný turnaj nebo v místních pravidlech hřiště pro danou konkrétní jamku, aby podle něj hráči mohli postupovat. Já osobně ho mám docela rád a tam, kde hodilo, jsme ho použili. Ale bylo toho jako šafránu...

K nalezení je zde:
Dodatek I – Místní pravidla; Podmínky soutěže, Část B | Vzorová Místní pravidla, 1. Vodní překážky; Provizorní míč hraný podle Pravidla 26-1... Ale jak píšu! Jen když Soutěžní výbor nebo výbor pro hřiště uvede toto Pravidlo v platnost na určité jamce, pak lze podle něj postupovat!

Jinak hráč má právo hrát provizorní míč tehdy, jestliže může být ztracen mimo vodní překážku nebo když může být v autu, což možná (ba skoro určitě) není případ z Beřovické dvojky. Ale výše uvedené Místní pravidlo by se možná pro tempo hry šiklo. Jen ho ne každý zrovna dvakrát rád implementuje a má v oblibě...

Díky za hezký dotaz a krásný výraz "žlutovodní jezírko" Ivo. A hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019