Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vnitřní aut

A A A

Ahoj Michaeli,
můj dotaz se týká hřišť na menších plochách, a to u nás i ve světě. Mezi dvě jamky byl vložen aut, který platí pouze pro jednu jamku. Tudíž jsou např. vyznačující kolíky ze dvou stran bílé a ze dvou stran zelené. Hraji-li jamku s vnitřním autem např. na pravé straně, je jasné, že s kolíkem nesmím pohnout. Ale když hraji protiběžnou jamku, kde jsou tyto kolíky na levé straně (tudíž pro mne zelené), mohu s nimi pohnout?

Ota Doležal

Odpověď na dotazAhoj Otíku.

Doufám, že se máš prima.
Odpovědí na Tvoji otázku je znění místních pravidel konkrétního hřiště. Pokud místní pravidla neřeší takové kolíky, pak jsou pro hru na jamce, na které aut "neplatí", z definice asi nejspíš pohyblivé závady. pokud by nešly vytáhnout pak jsou nepohyblivé závady.
R&A ale - velice logicky - nabádá, aby takové kolíky byly pro hru na jamce, na níž aut neplatí, definovány místními pravidly jako nepohyblivé závady. Je to totiž fér. Když s nimi nesmíte na jedné jamce hýbat, nehýbejte s nimi nikde. A taky aspoň bude nějaká jistota, že aut bude pořád a pro všechny - aspoň v daném kole - stejný.

Otíku díky za dotaz a někdy někde na viděnou.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019