Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

spoluhráč odmítá omarkovani míček na greenu - co s tím?

A A A

Dobrý den!

V této fajn poradně jsem úplně nepochopil, jak ale popsanou situaci, kdy spoluhráč odmítne omarkovat míč na greenu, vyřešit v turnajové hře?
Dokážu si představit tato řešení:
a) Zavolat před odehráním rozhodčího. Ten by měl ve smyslu Vaší odpovědi problematickému spoluhráči sdělit, že je DQ s tím, že musí opustit hranou jamku, předpokládejme i s míčem a je možné hrát dál.
b) Protože odmítnutím vyhovět pravidlům je DQ okamžikem, kdy toto učinil, nyní již není spoluhráčem a jeho míč již není míčem ve hře, ale pohyblivou závadou, kterou je možné beztrestně odstranit kdykoliv. Ve smyslu pravidel tedy - s rizikem, že se stanu obětí agrese - mohu míček odstranit a pak hrát.
c) Hrát za stávající situace s vědomím, že pokud se můj míč dotkne onoho neodstraněného míče, nebude s tím spojen trest, protože tento již není míčem ve hře. Prosím, potvrďte mi, které řešení je správné a případně, které doporučované.

Dík.
Pavel Novák

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle.

Správně je a), b) a vlastně i c), kdy ovšem a) i b) jsou příjemnější pro další ránu a a) i b) mohou následovat po sobě...
Doporučované řešení není nikde popsáno. Já osobně bych mu ten míček z toho greenu "odstranil" a jamku prostě dohrál. A riziko střetu? Proboha snad jsme na golfu, ne...? :)

Snad pomohlo tohle jednoduché vysvětlení, které je v první řadě v přímé souvislosti s Duchem hry... Hezkou hru Pavle!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019