Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nenalezený míč

A A A

Stalo se minulý měsíc na Konopišti, Radecký, 5ti par č.12: Pořádně neprošvihlý, takže nečekaně krátký drive mi dopadá před horizont na rozhraní levé a prostřední třetiny fairwaye. Odskočí, dopadne na horizont, ještě trochu odskočí, je vidět, že je to mírný fade ke středu, dopadne a dobíhá za horizont. Pak drivují spoluhráči - jeden zcela rovnou ránu vlevo od mé rány, druhý mírný fade na pravou stranu dráhy. Jejich míče jsou z dálky viditelné v pohodě na fairwayi ani ne zcela u krajů. Můj jsme všichni očekávali uprostřed mezi nimi, ale vůbec nebyl nalezen. Přitom dráha je široká, bez děr - není, kde by se ztratil. Prohledáme okolní nízce střižené roughy, nic. Shodujeme se, že nemáme jiné vysvětlení, než že ho vzal někdo z protijedoucí skupiny hrající jamku 17, kteří přijeli na horizont z naší dráhy po oddrivování...
Vyhodnotil jsem ho jako ztracený, vrátil se na odpaliště a hrál 3. ránu. Mohl jsem v tomto případě postupovat podle 18-1?
Děkuji.
Pavel Novák

Odpověď na dotazDobrý večer Pavle

Situaci jste vyhodnotil správně. Pravidlo 18-1 má jednu důležitou poznámku: Je otázkou skutkové podstaty, zda míčem pohnul vnější vliv. Aby bylo možno použít toto Pravidlo, musí být známo nebo prakticky jisté, že se tak stalo. Jinak se míč musí hrát, jak leží, nebo se v případě, že není nalezen, musí postupovat podle Pravidla 27-1.

Protože jste si nebyli jisti, bylo fér (a opět se hodí připomenout, že golf není vždy spravedlivým sportem) se vrátit a hrát nový míč z odpaliště na původní ztracený, jak jste učinil.

Díky za otázku a přeji: už žádné další ztracené míče na fairwayi!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019