Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

18. vs 9tka ? :-)

A A A

Dobrý den pane Jone.
Rád bych se zeptal na pravidla na 9. tce ohledně pouštění,přednosti, vynucování přednosti.....jak to kdo nazve.
Na devítce jsme měli zarezervováno-zaplaceno a chystali jsme se k 1. odpalu na 1. jamce. V tom "předák" z flightu ve čtyřech, který zrovna končil (čekalo je všechny puttování.. každého 2-3) 9. jamku na první devítce za námi přišel a do přípravy na ránu si vynucoval přednost na jejich 10tku, ohánějící se, že takto kážou pravidla (ani nepozdravil)
Je něco takového v pravidlech ?-nic o této, resp. přesně definovanou situaci jsem nenalezl.Vznikla chvilková diskuse a nakonec jsme je pustili na základě lidového "moudřejší ustoupí" i vzhledem k dětem z našeho tee time-flightu. O náladě tímto vzniklé, se ani nezmiňuji.Upřesním, že nešlo o turnaj, a i my jsme čekali na dvojičku před námi.

Děkuji za odpověď
Petr

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.

Golf má spoustu psaných i nepsaných Pravidel. A taky má maršály a recepce a provozní řády. Takže občas existuje i osoba nebo dokument, řídící Vámi popsané procesy. Tolik na úvod.
Vaše situace je ta, kdy v první řadě má vítězit slušnost, což se asi pánovi nedařilo. Úhlů pohledu je víc. Zažité je, že skupina na vyšší jamce (odehraných devět) by měla mít přednost. Ovšem vynucovat si ji v normálním provozu tímhle stylem asi není to pravé ořechové. V Pravidlech to opravdu nenajdete.
Protože jsem byl vychován v hodně tradičním golfovém klubu asi bych skupinu pokračující na jedničce jako jejich desáté jamce pustil rovnou. Ale jak říkáte Vy a jak jsem zmínil - v Pravidlech to psáno není a pokud neexistuje provozní řád nebo maršál, pak se lidé musí umět SLUŠNĚ domluvit.

Petře ať máte samé dobré zážitky v roce 2015!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019